Έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε ποδόσφαιρο καθυστέρησης για ένα ημίχρονο και στην πρώτη ευκαιρία που έφτιαξε η ακίνδυνη ΑΕΛ έχασε τη σίγουρη νίκη (1-1) μέσα από τα χέρια του.

Ιδανικός αυτόχειρας ήταν ο Παναθηναϊκός απόψε στη Λάρισα, χάνοντας μέσα από τα χέρια του την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς η ΑΕΛ κατάφερε και ισοφάρισε στο 87’ με τον Πινακά το γκολ του Μακέντα στο 26’ με το οποίο το τριφύλλι είχε πάρει το προβάδισμα.

Οι πράσινοι ήταν κακοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά κατάφερναν να κρατούν το πολυπόθητο τρίποντο μέχρι το 87’ όταν τιμωρήθηκε από την κάκιστη νοοτροπία του.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν απόψε στο Αλκαζάρ για πρώτη φορά μετά τον Φεβρουάριο του 2010, όταν ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 3-0, με δύο γκολ του Σισέ και ένα του Νίνη.

Τόσο η ΑΕΛ όσο και ο Παναθηναϊκός έδωσαν βάρος στη συνοχή των γραμμών και την ανασταλτική τους συνοχή, περιορίζοντας στο ελάχιστο το ρίσκο.

Είναι ενδεικτικό ότι ο Διούδης έκανε πολλές φορές βολέ αντί να ξεκινήσει το χτίσιμο του παιχνιδιού από την πράσινη άμυνα, με προφανή σκοπό να αποφύγει η ομάδα του την πίεση στο αμυντικό τρίτο, ενώ τα πολλά λάθη, οι κίτρινες κάρτες και ο αργός ρυθμός, αποτέλεσαν σήμα κατατεθέν των δύο ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό μετά το πρώτο τέταρτο και μέχρι το ημίωρο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μακέντα στο 26’, στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία που δημιούργησε με τον Αϊτόρ να βγάζει υπέροχη ασίστ  (0-1).

Ακολούθησαν δύο ακόμα καλές στιγμές του Παναθηναϊκού στις καθυστερήσεις με τον Βέλεθ (45+1’) και τον Μακέντα (45+2’), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κατοχή της μπάλας να είναι 62-38% υπέρ των πράσινων που είχαν πέντε τελικές.

Η Λάρισα από την πλευρά της δεν είχε καμία τελική προς την εστία του Διούδη σε ολόκληρο το πρώτο μισό του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο 53’ από στατική φάση και εκτέλεση φάουλ του Τόρζε που έδιωξε ο Διούδης, ο οποίος έδιωξε σωτήρια το πλασέ του Μιλοσάβλιεβιτς στο 65’ μετά από λάθος γύρισμα του Σάντσες προς τα πίσω.

Ο Πογιάτος έφερε τον Μακέντα αριστερά και τον Καρλίτος στην κορυφή αλλά ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν να βρει συνεργασίες και να φτάσει με αξιώσεις στο επιθετικό τρίτο, ενώ από το 75’ χρησιμοποίησε ως αριστερό μπακ τον Πούγγουρα.

Το ματς εξακολούθησε να έχει μπόλικη σκοπιμότητα μέχρι το φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να οπισθοχωρεί ακόμη περισσότερο και να το πληρώνει στο 87’ με τον γκολ του Πινακά που έφερε το ματς στα ίσια (1-1), προσφέροντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ΑΕΛ και αφήνοντας το τριφύλλι στα κρύα του λουτρού.