Δοκάρια και Κνετ σταμάτησαν τον ΠΑΣ κόντρα στον Παναιτωλικό

Η ομάδα της Ηπείρου είχε δύο δοκάρια, ο Παναιτωλικός σε πολύ καλή ημέρα τον τερματοφύλακα Κνετ και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Δύο φορές τα δοκάρια, ένα με τον Ελευθεριάδη και ένα με τον Παντελάκη, αλλά και ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού Κνετ, έπαιζαν καταλυτικό ρόλο στο 0-0, του ΠΑΣ Γιάννινα με την ομάδα της Ηπείρου, στους «Ζωσιμάδες».

Ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων σταμάτησε δύο φορές σε τετ α τετ τον Λεό και έτσι ο ΠΑΣ παρέμεινε χωρίς νίκη εντός έδρας όπου έχει δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες ενώ ο Παναιτωλικός στην 8η αγωνιστική παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα, είχαν ευκαιρίες (14-4 οι τελικές) αλλά δεν είχαν το γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, από τον ΠΑΣ Γιάννινα που είχε την υπεροχή, την κυκλοφορία της μπάλας (54-46%), τις επιθέσεις (8-2 τελικές) αλλά έμεινε στο μηδέν.

Τουλάχιστον τρεις φορές οι Ηπειρώτες που ξεκίνησαν με 4-4-2 και επιθετικό δίδυμο τους Παμλίδη και Λεό, άγγιξαν το γκολ. Στο 14’ όταν ο Λεο βγήκε τετ α τετ με τον Κνετ αλλά απέκρουσε ο πορτιέρο του Παναιτωλικού, στο 21’ όταν κεφαλιά του Παντελάκη μέσα από την μικρή περιοχή, έπειτα από στημένη φάση, η μπάλα βγήκε λίγο άουτ και στο 38’ όταν ο Ελευθεριάδης μπήκε στην περιοχή από αριστερά και από πλάγια θέση πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Για τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν με 4-2-3-1 και τον Βέργο στην κορυφή της επίθεσης, ένα σουτ του Ντιας στο 5’ δεν ανησύχησε τον Χουτεσιώτη αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΣ είχε την τύχη με το μέρος του όταν στο 45’ σουτ του Αριγίμπι στην κίνηση από θέση μέσα αριστερά κατέληξε άουτ, στη μοναδική ουσιαστικά ευκαιρία του Παναιτωλικού στο πρώτο 45λεπτο. Σε γενικές γραμμές η ομάδα του Λουτσιάνο δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, κάτι που δεν έκανε στο β’ ημίχρονο όταν έδειξε διάθεση να κυκλοφορήσει τη μπάλα και απείλησε μάλιστα και με τον Αριγίμπι στο 57’ για να σκοράρει αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το πλασέ του.

Στο 66’ για τους γηπεδούχους που μπήκαν «χαλαρά» αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζαν στροφές, ο Λεό νικήθηκε για δεύτερη φορά σε τετ α τετ από τον Κνετ στο 66’ ενώ ο Παμλίδης στο 76΄ δεν μπόρεσε με προβολή να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Παντελάκη στο 84’.

Ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεντόσα στον Καρτάλη στο 74΄ αλλά ο Ευαγγέλου έδειξε «παίζεται».

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάργας, Σάλιακας - Λιάβας, Κωνσταντόπουλος.

ΠΑΣ: Χουτεσιώτης, Σάλιακας (74’ Οικονομόπουλος), Παντελάκης, Κάργας, Πέερσμαν, Νάουμετς (61’ Καρτάλης), Σιόντης, Λιάσος (74’ Ντομίνγκεθ), Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Λεό.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Καρασαλίδης (72’ Μαλής), Βάντερσον, Ντάλσιο, Ντίας (90’ Ντουάρτε), Αριγίμπι (65’ Μάζουρεκ), Γιάκολις, Μεντόσα, Βέργος.