ΑΕΚάρα και... χάθηκε η μπάλα!

ΑΕΚ παντός καιρού και έδρας, αν και στο ουδέτερο της Ριζούπολης, έκανε... άλογο την ΑΕΛ με τεσσάρα (4-1), φοβερή μπάλα και σούπερ γκολ στην επανάληψη. Ξανά στο -3 από την κορυφή η Ένωση!

Με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ είχε όλα τα φόντα να αποκτήσει σκορ ασφαλείας πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Αν εξαιρεθούν δυο απανωτές επικίνδυνες επισκέψεις της Λάρισας στην περιοχή του Τσιντώντα, η Ένωση είχε το πάνω χέρι σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο, πατούσε διαρκώς περιοχή, έχανε ευκαιρίες αλλά παρ' όλα αυτά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ αφού η Λάρισα είχε έναν Νάγκι σε εξαιρετική μέρα.

Όσα δεν έγιναν στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο ήρθαν στην επανάληψη. Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 51' με τον εξαιρετικό Μαχαίρα να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα κιτρινόμαυρα στοπάροντας με το στήθος και σουτάροντας με το αριστερό μέσα από την περιοχή. Εντελώς αδικαιολόγητα ωστόσο η ΑΕΚ επαναπαύτηκε μετά το 1-0, ο Καρέρα μάλιστα έκανε και μαζεμένες αλλαγές σε αυτή τη λογική και η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε την αδράνειά φτάνοντας γρήγορα στην ισοφάριση με τον «κεραυνό» του Σπαρβ στο 67'.

Όπως φάνηκε ωστόσο από την εξέλιξη του ματς, το παιχνίδι συνέχισε να βρίσκεται στα πόδια της ομάδας του Καρέρα, που μετά το 1-1 σοβαρεύτηκε εκ νέου και καθάρισε πανεύκολα το ματς. Μόλις πέντε λεπτά μετά το 1-1, ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από κλέψιμο και κάθετη του Μάνταλου και με εύστοχο πλασέ έκανε το 2-1. Ακολούθησαν δύο εντυπωσιακά γκολ που έκαναν πανηγυρική τη νίκη της Ένωσης.

Στο 78' ο Σιμόες έκανε το 3-1 με ένα απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή σε ένα τέρμα που θύμισε κάτι από το γκολ του με τη Βόλφσμπουργκ ενώ στο 89' έγινε και το 4-1 με τον Γαλανόπουλο, που είχε μπει αλλαγή νωρίτερα επιστρέφοντας στους αγωνιστικούς χώρους μετά από 10 μήνες, ο οποίος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ στα όρια της περιοχής γράφοντας το τελικό 4-1.