ΠΑΟΚ: Ιστορικό το ξεκίνημα του Γκαρσία στο πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ με την νίκη του επί του Αστέρα Τρίπολης έκανε το 5 στα 5 στο πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας μια επίδοση που τελευταία φορά την πέτυχε την χρονιά του νταμπλ.

Την περυσινή χρονιά με τον Αμπέλ Φερέιρα, η καλύτερη επίδοση του ήταν το 4 στα 4, σερί που πέτυχε δύο φορές στην διάρκεια του πρωταθλήματος αλλά δεν κατάφερε να επεκτείνει.

Ο Δικέφαλος είχε επαναλάβει το 5 στα 5, την περίοδο 2018-19 όταν και κατέκτησε αήττητος το πρωτάθλημα κερδίζοντας όλα τα παιχνίδια του από την 23η μέχρι και την 27η αγωνιστική. Ξεκίνησε κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό 2-0 εκτός έδρας, τον Ατρόμητο στην Τούμπα 3-0, τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο 2-1 με την φωτοβολίδα του Βιεϊρίνια, την Ξάνθη στα Πηγάδια με το ίδιο σκορ και την Λαμία εντός 3-0.

Ένα σερί που σταμάτησε στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Λάρισα σε μια χρονιά βέβαια που ο Δικέφαλος ήταν ασταμάτητος έχοντας πετύχει στο ξεκίνημα της σεζόν 8 συνεχόμενες νίκες πριν την ισοπαλία με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και άλλες 9 μετά από αυτήν.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Το συγκεκριμένο νικηφόρο σερί με τον Πάμπλο Γκαρσία, σε αγώνες πρωταθλήματος είναι η καλύτερη εκκίνηση που πραγματοποιεί προπονητής του ΠΑΟΚ, τουλάχιστον στην εποχή του Ιβάν Σαββίδη.

Την περίοδο 2012-13 ο Γιώργος Δώνης είχε ξεκινήσει στο πρωτάθλημα με 4 νίκες και μια ήττα, από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι στα πρώτα του 5 παιχνίδια.

Την επόμενη σεζόν ο Χουμπ Στέφενς είχε επίσης 4 νίκες και μια ήττα από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ ο Γιώργος Γεωργιάδης που τον αντικατέστησε ξεκίνησε με 3 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Την περίοδο 2014-15 ο Άγγελος Αναστασιάδης ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα με 8 συνεχόμενες νίκες, ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε στραβοπατήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με την ισοπαλία 1-1 με την Καλλονή στην Τούμπα. Η σεζόν έκλεισε με τον Γιώργο Γεωργιάδη και πάλι στον πάγκο του Δικεφάλου και με απολογισμό 3 νίκες, 1 ήττα και 1 ισοπαλία στα πέντε του πρώτα παιχνίδια.

Η σεζόν 2015-16 ήταν η χρονιά του Ιγκόρ Τούντορ με τον απολογισμό του Κροάτη στα 5 πρώτα του παιχνίδι στο πρωτάθλημα να είναι μια ισοπαλία και μια ήττα πριν από 3 συνεχόμενες νίκες. Για μια ακόμη περίοδο ο προπονητής που ξεκίνησε την σεζόν απομακρύνθηκε. Την θέση του Κροάτη πήρε ο Βλάνταν Ίβιτς που όπως ο Πάμπλο Γκαρσία ξεκίνησε με νίκη επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και είχε συνολικά 3 νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα στα πρώτα του 5 παιχνίδια.

Ο Σέρβος ξεκίνησε και την σεζόν 16-17 και έγινε και ο πρώτος προπονητής που ολοκληρώνει μια ολόκληρη αγωνιστική περίοδο την εποχή του Ιβάν Σαββίδη στον ΠΑΟΚ.

Μετά το Σέρβο και μια παρένθεση τον Στανόγεβιτς ξεκίνησε η εποχή Λουτσέσκου στο Δικέφαλο με το Ρουμάνο να έχει απολογισμό 3 νίκες και 2 ισοπαλίες στα πρώτα 5 παιχνίδια. Ήταν η σεζόν που ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει 3 ισοπαλίες στα πρώτα 3 του παιχνίδια στο πρωτάθλημα γεγονός που είχε δημιουργήσει κλίμα αμφισβήτησης του προπονητή που τελικά κατέκτησε το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του ΠΑΟΚ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα που τον διαδέχθηκε είχε ξεκινήσει με 3 συνεχόμενες νίκες το πρωτάθλημα, ωστόσο ακολούθησαν δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με τον Άρη στην Τούμπα και την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και οι δύο με το ίδιο σκορ 2-2.