Αγοράζεις ποιότητα, παίρνεις τρίποντα

Έκρηξη, ταχύτητα, ποιότητα. Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε όλα στο ντεμπούτο των Ενμπαγκοτό, Σανκαρέ, Νιάς και από ενέργειες των δυο πρώτων έφυγε με μεγάλο τρίποντο από το Περιστέρι (2-3), μειώνοντας στον πόντο από τον Άρη.

Σπουδαία νίκη μέσα στο Περιστέρι πέτυχε απόψε ο Παναθηναϊκός με 3-2 απέναντι στον Ατρόμητο, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τη λευκή ισοπαλία με τη Λαμία και σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του εκτός έδρας.

Καθοριστικής σημασίας στην έκβαση του ματς ήταν οι δύο νεοαποκτηθέντες Αφρικανοί των πράσινων, Ενγκμπακοτό και Σανκαρέ, οι οποίοι έδωσαν πνοή στο τριφύλλι μετά το 60’, όταν και πέρασαν στο ματς και συνεργάστηκαν στη φάση που έκρινε το ματς!

Ο Ενγκμπαγκοτό έκανε εξαιρετική ενέργεια από δεξιά (84’) και έδωσε στο πιάτο το γκολ της νίκης στον Σανκαρέ, στην παρθενική τους συμμετοχή με την πράσινη φανέλα και το τριφύλλι.

Πολύ καλός ήταν επίσης ο Νιάς στην παρθενική του συμμετοχή, αγωνιζόμενος μάλιστα σε θέση στόπερ μετά τον τραυματισμό του Σένκεφελντ.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν στο ματς επιφυλακτικά, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του ματς από στατική φάση.

Η υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη και η καρφωτή κεφαλιά του Βέλεθ έφερε το τριφύλλι μπροστά στο σκορ στο 10’ (0-1), με τον Ατρόμητο να αναγκάζεται να πάρει περισσότερα ρίσκα στο παιχνίδι του.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύονταν να κρατήσει τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και ειδικά μετά την αναγκαστική αλλαγή του Σένλεφελντ λόγω διάσεισης στο ημίωρο, τα μετόπισθεν των πράσινων έκαναν… νερά, παρότι οι Περιστεριώτες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις μπροστά από την εστία του Διούδη σε ροή αγώνα.

Κατάφεραν ωστόσο να εκμεταλλευτούν με τη σειρά τους μία στατική φάση και ισοφαρίσουν λίγο πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων με κεφαλιά του Γούτα (45+1’) από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ (1-1).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία στην κατοχή της μπάλας (50%-50%) και τον Ατρόμητο να έχει οριακά περισσότερες τελικές προς την εστία (τρεις έναντι δύο του Παναθηναϊκού).

Με το καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι πήρα εκ νέου το προβάδισμα (1-2) με τον Καρλίτος να σκοράρει σε κενή μετά το αδιανόητο δώρο του Γιαννιώτη (47’), αλλά ο Ατρόμητος ισοφάρισε εκ νέου στο 55’ (2-2) με κεφαλιά του Αγκάγιεφ.

Μετά το 60’ οι Παντελίδης και Μπόλονι τροποποίησαν τον αρχικό σχηματισμό τους, με τους δύο Αφρικανούς του Παναθηναϊκού (Ενγκμπαγκοτό και Σανκαρέ) να δίνουν πνοή στους πράσινους και να συνεργάζονται μάλιστα στη φάση του τρίτου γκολ του τριφυλλιού στο 84’ με τον Σανκαρέ από τρομερή ενέργεια και ασίστ του Ενγκμπακοτο (2-3).