Πολυφωνία με θύμα τη Λαμία!

Ποδοσφαιρική παράσταση δια... ποδός ΠΑΟΚ: έχοντας 4 διαφορετικούς σκόρερ και με τον Μπάμπα Ραχμάν να βρίσκει δίχτυα στο ντεμπούτο του, ο Δικέφαλος συνέτριψε με 4-0 την Λαμία και ανέβηκε 2ος.

Μετά το Κύπελλο, ο ΠΑΟΚ «ισοπέδωσε» τη Λαμία και στο πρωτάθλημα με 4-0, έχοντας ένα εύκολο και ξεκούραστο απόγευμα στο γήπεδο της Τούμπας. Ντεμπούτο με γκολ για τον Μπάμπα Ραχμάν, ένα ακόμη τέρμα για τον Τζόλη που εκτοξεύει τα νούμερα της φετινής σεζόν, γκολάρες από Ουάρντα και Αντρίγια Ζίβκοβιτς σε ένα άκρως παραγωγικό ματς για τους Θεσσαλονικείς!

ΠΑΟΚ και Λαμία διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο γήπεδο της Τούμπας με στόχο να... λύσουν -αυτήν την φορά- τις διαφορές τους στο πρωτάθλημα. Κοινό σημείο και για τις δύο ομάδες η απουσία κομβικών ποδοσφαιριστών που οδηγούσε Γκαρσία και Γρηγορίου σε διάφορες αλχημείες.

Για τον Ουρουγουανό, ωστόσο, η... σύνθεση στην άμυνα απέδωσε δεδομένου πως η επιλογή του να δώσει φανέλα βασικού στον Μπάμπα Ράχμαν στο αριστερό άκρο της άμυνας, απόντος του τιμωρημένου Βιεϊρίνια, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, με τον Γκανέζο να σημειώνει στο ντεμπούτο του και το πρώτο του τέρμα στα «ασπρόμαυρα».

Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τζόλης βρήκε έξοχα τον Μπάμπα μέσα στην περιοχή, με τον αριστερό οπισθοφύλακα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 μέσα από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια. Ο ΠΑΟΚ εξαργύρωσε την υπεροχή του με το... καλησπέρα, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο.

Από την πλευρά της, η Λαμία δυσκολευόταν να πάρει μέτρα στο γήπεδο, περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα και σε αντίθεση με το ματς Κυπέλλου που βρήκε δύο γκολ από αμυντικά στημένα, ολοκλήρωσε το 45λεπτο με μόλις μία τελική εκτός στόχου, ενδεικτικό της αδυναμίας της να περάσει το κέντρο!

Το γκολ του Μπάμπα ήταν και το μοναδικό που χώριζε τις δύο ομάδες μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ -ωστόσο- να είναι άκρως παραγωγικός σε δημιουργία και εκτέλεση, καταγράφοντας συνολικά 14 τελικές (9 στο στόχο) με κατοχή μπάλας 75%, έχοντας σε μεγάλα κέφια τη μεσοεπιθετική του γραμμή!

Στο β΄ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να μην χαριστούν στο αντίπαλό τους, «εκτελώντας» τη Λαμία μέσα σε τέσσερα λεπτά. Η αρχή έγινε με τον Χρήστο Τζόλη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ, έγραψε το 2-0, προσθέτοντας ένα ακόμη τέρμα σε νούμερα που ήδη ζαλίζουν!

Σκυτάλη πήρε ο Ροντρίγκο, ο οποίος σε ένα ακόμη ανέβασμα από τα δεξιά, «σέρβιρε» για τον Ουάρντα που δεν δυσκολεύτηκε να «κλειδώσει» το τρίποντο για το 3-0. Το απόγευμα προμηνυόταν για... σκορ και θέαμα, ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και η Λαμία φάνταζε παραδομένη στον αντίπαλο της.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς προειδοποίησε για το 4-0 αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Λαμίας. Ο Σέρβος δεν το ξέχασε και πήρε... εκδίκηση, σημειώνοντας ένα απίθανο τέρμα που έψαχνε καθ΄όλη τη διάρκεια του ματς. Με το δείκτη του σκορ να ξεφεύγει, ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε διαχείριση του ρόστερ, μοιράζοντας το χρόνο, την ώρα που οι επιλογές για τον Γρηγορίου ήταν περιορισμένες και η ήττα αναπόφευκτη... Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ο ΠΑΟΚ!