Επέστρεψε στις νίκες η Ουέσκα

Με τον Δημήτρη Σιόβα βασικό σε όλο το 90λεπτο, η ουραγός Ουέσκα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από δύο σερί ήττες, χωρίς όμως να καταφέρει να «ξεκολλήσει» από την τελευταία θέση της κατάταξης στη LaLiga. Η ομάδα του Πακέτα επικράτησε με 3-2 της Γρανάδα, για την 24η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας τη μόλις τρίτη εφετινή νίκη της. Στον αντίποδα, η Γρανάδα απώλεσε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερα την πέμπτη θέση, που οδηγεί στο Europa League της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Η Σοσιεδάδ νίκησε εύκολα στο «Ανοέτα» την Αλαβές με 4-0, για την 24η αγωνιστική της LaLiga, και συνεχίζει την προσπάθεια για να συμμετάσχει και την επόμενη σεζόν στο Europa League. Μεγάλος πρωταγωνιστής των Βάσκων ήταν ο Αλεξάντερ Ισακ, που πέτυχε χατ τρικ. Στο μεταξύ, μόνο ασφαλής δεν πρέπει να νιώθει ο Ρόναλντ Κούμαν στον πάγκο της Μπαρτσελόνα, καθώς μετά την ταπεινωτική ήττα στο Champions League από την Παρί Σεν Ζερμέν (4-1), δεν μπόρεσε σήμερα να νικήσει στο «Καμπ Νου» ούτε την Κάντιθ (1-1). Η ομάδα της Βαρκελώνης προηγήθηκε με πέναλτι του Μέσι στο 32', αλλά δεν μπόρεσε στη συνέχεια να «καθαρίσει» το ματς και η Κάντιθ με πέναλτι του Αλεξ Φερνάντες στο 89ο λεπτό πήρε την ισοπαλία.