Κανονιές πριν τους κανονιέρηδες

Δυνατή προπόνηση έκανε ο Ολυμπιακός πριν από την Άρσεναλ και -μετά την εξάρα του πρώτου γύρου- φιλοδώρησε με άλλα τρία γκολ (3-0) τη Λαμία. Μπρούμα, Φορτούνης, Ελ Αραμπί οι σκόρερς.

Ο Ολυμπιακός έχει ήδη κλειδώσει το τεράστιο βαθμολογικό αβαντάζ ενόψει των πλέι-οφ και το ματς με την Λαμία, στην επιστροφή του στο Καραϊσκάκη μετά από τρία σερί εκτός, δεν θα μπορούσε να είναι τίποτα περισσότερο από μια γερή προπόνηση ενόψει Άρνεναλ. Με το πρώτο ματς για τους «16» του Europa League να ακολουθεί την Πέμπτη, ο Πέδρο Μαρτίνς είχε ζητήσει από τους «ερυθρόλευκους» να παίξουν δυνατά, να καθαρίσουν το παιχνίδι όσο το δυνατόν νωρίτερα και οι παίκτες του ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του Πορτογάλου. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε μια πολύ εύκολη νίκη (3-0), με το σκορ να είναι ήδη 2-0 στο δεκάλεπτο, χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα στον έλεγχο και τη διαχείριση του αγώνα.

Στο πεντάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν ήδη δύο επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ της Λαμίας, προειδοποιώντας για το τί θα ακολουθούσε. Στο 8' ο Μπρούμα και στο 10' ο Φορτούνης έγραψαν το 1-0 και το 2-0 αντίστοιχα, μετά από φάσεις που η αφόρητη πίεση της ομάδας του Μαρτίνς ανάγκασε σε μοιραία λάθη αυτή του Μιχάλη Γρηγορίου. Έχοντας ήδη καθαρίσει το παιχνίδι σε αυτό το σημείο, ο Ολυμπιακός δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι, έχασε ακόμη δύο καλές στιγμές και τελικά στο μισάωρο  βρήκε και τρίτο γκολ με τον Ελ Αραμπί για το 3-0 του ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο όμως που είχε και ανησυχία για τον Μαρτίνς, αφού στο 18' είδε τον Ουσεϊνού Μπα να αποχωρεί με πρόβλημα στη μέση και να αφήνει τον Παπασταθόπουλο ως τον μοναδικό πλέον καθαρό στόπερ του ρόστερ, μετά τους τραυματισμούς Σεμέδο και Αβραάμ. Σε κάθε περίπτωση, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την κατοχή στο 62% για τους γηπεδούχους που είχαν εξαιρετική αποτελεσματικότητα με 3 γκολ σε 7 τελικές.

Με το 3-0 και το «τρίποντο» εξασφαλισμένο για τους Πειραιώτες, η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν μάλλον αναμενόμενη. Ο Μαρτίνς έκανε αλλαγές και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση και διαχείριση ενέργειας ενόψει της συνέχειας, αρχής γενομένης από το ματς με τους «κανονιέρηδες», προσπαθώντας να «βγάλουν» το υπόλοιπο ματς με τη μπάλα στα πόδια. Η Λαμία αντίθετα είχε επίσης μάλλον το μυαλό της στα ματς που ακολουθούν για τη μάχη που θα δώσει για την παραμονή στην κατηγορία. Κάπως έτσι, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να περιμένουν να ολοκληρωθούν τα 90', τίποτα δεν άλλαξε ως προς την ουσία αλλά και το σκορ, με το 3-0 του πρώτου μέρους να μένει και ως τελικό. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός ανέβηκε πλέον στο +17 από τη 2η θέση, πριν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.