Αστέρας και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1

Αδιάφορο αλλά μόνο βαθμολογικά ήταν το ματς του Αστέρα με την ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική των playoffs. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 με την ιστορία του ματς να γράφεται μέσα σε επτά λεπτά από τα καταπληκτικά γκολ των Ανσαριφάρντ στο 56’ και Κώτσιρα στο 63’.

Πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τους Αρκάδες να παραμένουν χωρίς νίκη στα playoffs και την «Ένωση» να χάνει την ευκαιρία να ξεπεράσει τον Άρη (τον οποίο υποδέχεται την Κυριακή) για να ανέβει τρίτη.

Απελευθερωμένες από το άγχος, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά ανοιχτά από την αρχή. Οι δύο γκολκίπερ ήταν οι πρωταγωνιστές στο ξεκίνημα, με τον Αθανασιάδης να αποκρούει την εκτέλεση φάουλ του Γκόμες και τον Τσιφτσή να νικά σε τετ-α-τετ τον Τάνκοβιτς. Η «Ένωση» ήταν πιο ζωηρή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, με τον Σουηδό να σπαταλά ακόμη μια ευκαιρία σουτάροντας λίγο άουτ στο 35’. Οι Αρκάδες κρατούσαν τις καλύτερες φάσεις τους για το φινάλε του ημιχρόνου, με τους Άλβαρες και Μουνάφο να απειλούν από μακριά και τον Μπακάκη να κόβει σωτήρια το πλασέ του Μπαράλες που ήταν έτοιμος για το 1-0.

Ο Αστέρας επέστρεψε πιο επιθετικά από τα αποδυτήρια αγγίζοντας το γκολ στο 50’ με τον Αθανασιάδη να σταματά την κεφαλιά του Σίτο στο δεύτερο δοκάρι. Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που τόσο αναζήτησε στο πρώτο 45λεπτο στο 56’, όταν από την καλή συνεργασία Τάνκοβιτς και Αλμπάνη η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ που με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και στο 63’ ο Κώτσιρας από βαθιά μπαλιά του Μουνάφο κι ενώ όλοι περίμεναν γύρισμα, με καταπληκτικό πλασέ από πλάγια θέση ισοφάρισε.

Οι πολλές αλλαγές εκατέρωθεν επηρέασαν τον ρυθμό του αγώνα, με τους προπονητές να επιλέγουν να φρεσκάρουν τους «σκασμένους» παίκτες τους, αλλά και να δώσουν ευκαιρίες σε νέα παιδιά όπως οι Κανελλόπουλος και Τζίμας για τους γηπεδούχους και οι Σαρδέλης και Κοσίδης για τους φιλοξενούμενους. Ο Αστέρας πλησίασε πιο κοντά στη νίκη, όταν στο 84’ ο Μπαράλες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι εξ επαφής.

Ο Ευαγγέλου διαχειρίστηκε χωρίς πρόβλημα το ματς. Δεν του έτυχε κάποια πολύ δύσκολη φάση και έβγαλε τις πρώτες κάρτες στο ματς στο 81’ σε Γαλανόπουλο και Βασιλαντωνόπουλο για διαμαρτυρία.

Αστέρας (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες (86’ Τασουλής), Μουνάφο, Μπελόκ (60’ Κανελλόπουλος), Γκόμες (60’ Τζίμας), Σίτο (60’ Κρέσπι), Τιλίκα (73’ Αλί Μπαμπά), Μπαράλες.

Στον πάγκο έμειναν οι: Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Καρδάρης, Πασαλίδης.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (65’ Γαλανόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Μιτάι (81’ Μιτάι), Τάνκοβιτς (65’ Σαρδέλης), Ανσαριφάρντ (76’ Κοσίδης), Αλμπάνης (76’ Μάνταλος).

Πηγή: Sport-fm.gr