Ημίχρονο προόδου και πρώτη φιλική νίκη στα πέναλτι

Ο Παναθηναϊκός ήταν βελτιωμένος για ένα ημίχρονο απέναντι στη Φένλο την οποία νίκησε με 5-3 στα πέναλτι (2-2 κ.δ.) και ολοκλήρωσε τα φιλικά του ματς στην Ολλανδία. Ευχάριστη έκπληξη ο 19χρονος Σιδεράς.

Ένα ημίχρονο προόδου και πέντε εύστοχα πέναλτι ήταν αρκετά για να δώσουν στον Παναθηναϊκό την πρώτη του νίκη απέναντι στην Φένλο, στο τρίτο φιλικό ματς προετοιμασίας της ομάδας στην Ολλανδία. Οι πράσινοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην κανονική διάρκεια του αγώνα (2-2) αλλά επικράτησαν στη διαδικασία των πέναλτι (5-3), πριν αποχωρήσουν την Κυριακή από το Χορστ και επιστρέψουν στην Αθήνα.

Οι πράσινοι ήταν σαφώς βελτιωμένοι στο πρώτο ημίχρονο σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά ματς και έβγαλαν στο γήπεδο καταστάσεις που δουλεύονται στις προπονήσεις από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ενώ κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και το προβάδισμα της Φένλο στο 10’ (1-0) και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 2-1, χάρη σε γκολ του Αϊτόρ (38’) και του Ενγκμπακοτό (45’).

Στο συγκεκριμένο διάστημα ο Παναθηναϊκός δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, ενώ πέραν του γκολ που δέχθηκε δεν απειλήθηκε η εστία του Διούδη.

Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο οι πολλές μαζεμένες αλλαγές από τον Σέρβο προπονητή επηρέασαν την εικόνα των πράσινων και οι πιο έτοιμοι Ολλανδοί (πέμπτο φιλικό ματς) το εκμεταλλεύτηκαν ισοφαρίζοντας (73’) στο τελικό 2-2.  Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι.

Πώς έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε ως σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-2-3-1, με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, τον Κώτσιρα δεξιό μπακ, τους Βέλεθ και Σιδερά κεντρικούς αμυντικούς, τον Χουάνκαρ αριστερό μπακ, τους Πέρεθ και Μαουρίσιο κεντρικούς μέσους, με τον Καρλίτος σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, τον Αϊτόρ στο δεξί φτερό, τον Ενγκμπακοτό στο αριστερό και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Οι πράσινοι είχαν από το ξεκίνημα του ματς τον έλεγχο του ρυθμού και προσπάθησαν με υπομονή και σωστές αποστάσεις να δημιουργήσουν χώρους προκειμένου να απειλήσουν την ολλανδική άμυνα.
Ο ρυθμός ωστόσο ήταν χαμηλός, ενώ κακός ήταν ο βαθμός αποτελεσματικότητας, σε αντίθεση με τη Φένλο που στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή του Διούδη κατάφερε να ανοίξει το σκορ (1-0) με τον Μπράκεν στο 10’, που εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση του Κώτσιρα και την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα του τριφυλλιού.

Ανατροπή και ευχάριστη έκπληξη με Σιδερά

Ο Αϊτόρ στο 6’ είχε απολέσει την πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του φιλικού ματς, πασάροντας άουτ μετά από ωραίο κλέψιμο και κάθετη πάσα του Κώτσιρα, ενώ οι Ιωαννίδης και Καρλίτος συνδυάστηκαν δύο φορές (15’ και 28’) αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν μέσα από την περιοχή.

Ο Ελληνας επιθετικός του Παναθηναϊκού αστόχησε στο 31’ σε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Κώτσιρα, ώσπου στο 38’ ο Αϊτόρ ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1 μετά από καλοζυγισμένη σέντρα του Καρλίτος. Οι πράσινοι έφτασαν στην ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με τον Ενγκαμπακοτό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-2) μετά από ωραία συνεργασία με τον Ιωαννίδη (45’). Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ανατροπή που άξιζε βάση της εικόνας του ματς, ενώ η ευχάριστη έκπληξη ήταν ο 19χρονος Γιώργος Σιδεράς που τα πήγε περίφημα παρά την απειρία και το νεαρό της ηλικίας του.

Άλλη ενδεκάδα στο β’ μέρος και ισοφάριση

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιοβάνοβιτς κράτησε στην ενδεκάδα μόλις τρεις παίκτες και έκανε οκτώ αλλαγές, δίχως να τροποποιήσει το σχηματισμό της ομάδας.

Η εικόνα του ματς παρέμεινε αναλλοίωτη με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και να προσπαθεί με υπομονή να βρει ρήγματα απέναντι στην οργανωμένη άμυνα των Ολλανδών, με την ειδοποιό διαφορά ότι δεν μπορούσε να βρει ευκαιρίες με την συχνότητα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χατζηγιοβάνης στο 49’ προσπάθησε να κρεμάσει τον Ζίμα, από μπαλιά του Βέλεθ, χωρίς επιτυχία και ο ίδιος παίκτης στο 63’ έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή από πλάγια αλλά δεν κατάφερε να περάσει τον τερματοφύλακα. Η Φένλο απείλησε στο 68’, αλλά ο Ξενόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, κατάφερε να ισοφαρίσει ωστόσο σε 2-2 στο 73’ με τον Φαν Ρόιεν, λίγα λεπτά μετά την αποχώρηση των Διούδη, Βέλεθ και Σιδερά.

Ακολούθησε διαδικασία των πέναλτι, όπου οι πράσινοι επικράτησαν με 5-4. Από τον Παναθηναϊκό ευστόχησαν οι Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Αγιούμπ, Σάντσες και Χατζηθεοδωρίδης, ενώ ο Ξενόπουλος έπιασε το πέναλτι του Φαν Ρόιεν.

ΦΕΝΛΟ: Ζίμα, Ντα Γκράσα, Κόγκλιν, Χούμπερτς, Ντε Μπουρ, Φαν Ντάικ, Εσανούσι, Ρέμερ, Μάνστερς, Βερχέιγεν, Μπράκεν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης (65’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Βέλεθ (61’ Σερπέζης), Σιδεράς (61’ Ρόμπι), Χουάνκαρ (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Πέρεθ (46’ Αλεξανδρόπουλος), Μαουρίσιο (46’ Αγιούμπ), Αϊτόρ (46’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (46’ Μπουζούκης), Ενγκμπακοτό (46’ Σαβιέρ), Ιωαννίδης (46’ Μακέντα).

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sdna.gr