Πάρτι στην Ριζούπολη ο ΠΑΟΚ

Ο κόσμος του ΠΑΟΚ δεν μπορεί να περιμένει ως την ώρα της στέψης και οι παίκτες φροντίζουν να τον αποζημιώνουν με γκολ! Σαν σε... προπόνηση ο Δικέφαλος πέρασε με 5άρα (1-5) από την Ριζούπολη κόντρα στον καταδικασμένο Απόλλωνα!

Ο κόσμος ζητούσε από το πρώτο λεπτό το νταμπλ και οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ήθελαν να τους δείξουν πως θα κάνουν τα πάντα για να το πάρουν. Και κόντρα στον Απόλλωνα το έκαναν, παίρνοντας μια πολλή εύκολη νίκη με πεντάρα. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 5-1 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», συνέχισαν το αήττητο σερί τους και έφτασαν τους 57 βαθμούς, διατηρώντας την διαφορά των 99 βαθμών από τον δεύτερο Ολυμπιακό, που ουσιαστικά είναι 10, καθώς σε ισοβαθμία έχουν πλεονέκτημα. Από την άλλη ο Απόλλωνας και σήμερα έδειξε γιατί είναι στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 9 βαθμούς και αδιαφιλονίκητο φαβορί για υποβιβασμό. Οι «κυανόλευκοι» θέλουν μόνο ένα θαύμα και αυτό μπορεί να μην τους φτάνει για να σωθούν και με εξαίρεση το γκολ και δύο ακόμα φάσεις, δεν έκαναν τίποτα απέναντι σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο.

Με Ολιβέιρα, Πέλκα και τον Μπίσεσβαρ ακραίο ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κατέβηκε στο ματς με τον Απόλλωνα με αλλαγές, καθώς ο Ραζβάν Λουτέσκου ξεκίνησε τους Ολιβέιρα και Πέλκα, ενώ ο Μπίσεβαρ αγωνίστηκε στην αριστερή πλευρά. Συγκεκριμένα κάτω από το τέρμα ήταν ο Πασχαλάκης, δεξιά και αριστερά στα μπακ οι Μάτος και Βιεϊρίνια, με τους Βαρέλα, Κρέσπο στα στόπερ. Αμυντικά χαφ ήταν οι Ολιβέιρα και Μαουρίσιο, με τον πρώτο φυσικά να παίζει πολύ πιο μπροστά και πίσω από τον προωθημένο Άκπομπ ήταν από αριστερά προς τα δεξιά οι Μπίσεσβαρ, Πέλκας και Λημνιός.

Το τελείωσε από το 9'

Στα του αγώνα οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με την σιγουριά της καλύτερης ομάδας και το έδειξαν από το πρώτο λεπτό. Και όχι απλά το έδειξαν, αλλά ουσιαστικά τελείωσαν τα πάντα μόλις στο 9', πετυχαίνοντας δύο γκολ. Η αρχή έγινε στο 4' με τον Πέλκα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια να ανοίγει το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα ο Πασχαλάκης έδειξε γιατί είναι ο καλύτερος τερματοφύλακας του πρωταθλήματος, καθώς στην μία φάση που χρειάστηκε έδιωξε εξαιρετικά το σουτ του Μπεντινέλι και στο 9' όλα τελείωσαν. Ο Ολιβέιρα μετά το λάθος του Ρώσση έκανε ωραία ντρίπλα και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Ακόμα ένα για να κλείσει το ημίχρονο

Από εκείνο το σημείο και ως το 33' ο Απόλλωνας προσπαθούσε να βγει μπροστά χωρίς επιτυχία, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως όταν ήθελαν έφταναν άνετα στην περιοχή του αντιπάλου τους. Έτσι φτάσαμε στο 33', όταν οι Άκπομ και Λημνιός συνδυάστηκαν, αυτός γύρισε στον Μπίσεσβαρ και ο Ολλανδός με σουτ πέτυχε και τρίτο γκολ για τους «ασπρόμαυρους». Αυτή ήταν η προτελευταία, καθώς στο 43' πήγε να μπει το γκολ της χρονιάς χωρίς επιτυχία. Ο Μπίσεσβαρ γύρισε στον Άκπομ, αυτός έκανε μαγικό τακουνάκι, αλλά ο Χουάντερσον έδιωξε εντυπωσιακά με το 0-3 να παραμένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Κατέβασε ταχύτητα με τον Απόλλωνα να μειώνει

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε κοιτάζοντας περισσότερο να κάνει διαχείριση δυνάμεων, βλέποντας και τον Απόλλωνα να μην μπορεί να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν τους διαδρόμους και στο 64' κατάφεραν να μειώσουν με όμορφο γκολ του Ντούρσο, ένα γκολ που δεν ανησύχησε κανέναν από τους Θεσσαλονικείς.

Γκολ στην πρώτη επαφή ο Σβιντέρσκι και οριστικά τέλος στο ματς

Το τέρμα αυτό των γηπεδούχων «ξύπνησε» τους φιλοξενούμενους που ανέβασαν και πάλι ρυθμό πιέζοντας τους αντιπάλους τους. Μια πίεση που απέφερε καρπούς στο 78'. Λεπτό στο οποίο ο Σβιντέρσκι κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη επαφή με την μπάλα. Ο Κρέσπο πάσαρε στον Πολωνό και αυτός έδειξε για ακόμα μία φορά το πόσο έχει το γκολ πετυχαίνοντας το τρίτο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Ο Ενρίκε το κερασάκι στην τούρτα

Το γκολ του Σβιντέρσκι ωστόσο δεν ήταν και το μοναδικό γκολ, καθώς δέκα λεπτά αργότερα ο Ενρίκε σκόραρε με σουτ κάνοντας το 1-5 και πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα μετά την επιστροφή του στον «δικέφαλο του βορρά». Με το 1-5 να παραμένει οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν ακόμα μία νίκη, με τον κόσμο να τους ζητάει το νταμπλ...

πηγή:gazzeta.gr