Φιλικός διασυρμός για τον Άρη Θεσσαλονίκης

Ο Άρης γνώρισε βαριά ήττα από τη Φορτούνα Σιτάρντ με 5-1 στον πρώτο φιλικό αγώνα στην Ολλανδία. Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν το κάκιστο πρώτο 20πτο όπου δέχθηκαν τρία τέρματα, ενώ παραδόθηκαν στην κούρασή τους στα τελευταία 15 λεπτά.

Η απόδοση του Άρη στο πρώτο 20πτο χαρακτηρίστηκε από διαδοχικά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής αλλά και στην άμυνα, ενώ ο Σάββας Παντελίδης είδε τις δοκιμές του – με τους Μπαγκαλιάνης και Τσαγκαλίδη στα αμυντικά άκρα και τον Τζανακάκη σε ρόλο δεξιού χαφ – να μην βγαίνουν. Οι Ολλανδοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και μέσα σε τέσσερα λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα, καθώς βρήκαν την ελληνική ομάδα σε… πανικό. Στο 16ο λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά του Σις ο Μπεντέκε πλάσαρε τον Κουέστα για το 1-0. Ένα σουτ του Λάρσον στο αμέσως επόμενο λεπτό στοιχειοθέτησε την αντίδραση του Άρη για να ακολουθήσει νέα ολιγωρία της άμυνας των «κίτρινων» στο 18’ από την οποία προήλθε η ανατροπή του Λάουρσεν από τον Ροζ και ο καταλογισμός του πέναλτι. Ο Ντίμερς εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το 2-0. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί της Φορτούνα και μετά από νέο τραγικό λάθος της άμυνας του Άρη, ο Μπεντέκε έκανε το 3-0 δίνοντας… τίτλο στο κάκιστο πρώτο 20πτο της ελληνικής ομάδας.

Στη συνέχεια, ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε εσωτερικές αλλαγές καθώς ο Τζανακάκης γύρισε στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Ντουάρτε χρησιμοποιήθηκε ως δεξιός χαφ, ενώ ο Μπαγκαλιάνης ήταν ο παρτενέρ του Μπάσα στα αμυντικά χαφ. Οι «κίτρινοι» βρήκαν ισορροπία στο παιχνίδι τους. Στο 32’ απείλησαν αρχικά με τον Λάρσον και στη συνέχεια με τον Μαρτίνες. Έξι λεπτά αργότερα και μετά από εκτέλεση φάουλ του τελευταίου, ο Ντιγκινί με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 3-1.

Οι οκτώ αλλαγές του Παντελίδη

Ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε οκτώ αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ενισχύοντας τον άξονα της μεσαίας γραμμής. Ο Άρης ήταν πιο παραγωγικός από την ολλανδική ομάδα και θα μπορούσε να είχε μειώσει ακόμη περισσότερο στο σκορ με τον Ιντέγε στο 52ο λεπτό, αλλά ο Νιγηριανός δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική προσπάθειά του. Η πρωτοβουλία των κινήσεων και ο έλεγχος της κατοχής της μπάλας δεν οδήγησε σε καθαρές ευκαιρίες για την ελληνική ομάδα καθώς είχε πολλές ημιτελείς προσπάθειες. Η Φορτούνα προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, αλλά δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις του Χουλιάν Κουέστα στέρησε από τους Ολλανδούς ένα δεύτερο γκολ.

Ιντέγε, το πρόσωπο

Ο Νιγηριανός ήταν το σημείο αναφοράς του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο. Γιατί ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, δικές του πρωτοβουλίες δημιούργησαν καταστάσεις για την ομάδα του, το κακό για τον 31χρονο επιθετικό ήταν ότι δεν σκόραρε σε 2-3 ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Κατέρρευσε μετά το 80’

Οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και στη συνέχεια έδειξαν σημάδια κούρασης. Αυτή αναδείχθηκε κυρίως στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα. Εχοντας καλύτερη φυσική κατάσταση οι Ολλανδοί έγιναν πιο απειλητικοί, κάθε επιθετική δραστηριότητά τους… μύριζε γκολ και στο 80ο λεπτό έκαναν το 4-1 όταν ο Ζέκα σούταρε από πλεονεκτική θέση, ο Κουέστα απέκρουσε ασταθώς και ο Ούγκουρ έστειλε ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζέκα σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά είδε την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουέστα, για να φθάσουμε στο 86ο λεπτό όπου ο ίδιος παίκτης με διαγώνιο σουτ έκανε το 5-1.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ: Γιουγκ, Αμιό, Ραϊτάνεν, Σμέτς, Ντίμερς, Μπέντεκε, Σις, Έσερς, Πίντο, Ιωαννίδης, Λάουρσεν.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μπαγκαλιάνης (46’ Κόρχουτ), Τσαγκαλίδης, Βέλεθ (46’ Σόουζα), Ροζ (46’ Δεληζήσης), Μπάσα (46’ Μπακούτσης), Ντουάρτε (46’ Κωνσταντινίδης), Τζανακάκης (84’ Κλεμέντε), Λάρσον (46’ Ματίγια), Μαρτίνες (46’ Τόνσο), Ντιγκινί (46’ Ιντέγε).

Πηγή: gazzetta.gr