Γκαρσία και Αραούχο ξεμπούκωσαν και η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο!

Γκαρσία και Αραούχο σκόραραν για πρώτη φορά στη Stoiximan Super League, ο Μάνταλος ευστόχησε στο τέλος με πέναλτι και η ΑΕΚ λύγισε τη Λαμία με 3-0 στην OPAP Arena και επέστρεψε στις νίκες.

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ στην OPAP Arena, η οποία επικράτησε 3-0 της Λαμίας για την ενδέκατη αγωνιστική της Stoiximan Super League. Τα γκολ της Ένωσης πέτυχαν οι Λιβάι Γκαρσία και Σέρχιο Αραούχο, οι οποίοι έκαναν σεφτέ στα γκολ στο πρωτάθλημα και ο Μάνταλος ολοκλήρωσε τον θρίαμβο.

Ο 25χρονος φορ από το Τρινιντάτ και Τομπάγκο άνοιξε το σκορ στην πρώτη τελική στο 10ο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Κοσέλεφ, ο Σλίβκα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Αραούχο δεν εκτέλεσε με το ψαλιδάκι. Η μπάλα στρώθηκε στον Γκαρσία που έκανε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ της Ένωσης ήρθε στο 36ο λεπτό. Ο Αραούχο απέφυγε ωραία τον Παπαδόπουλο και με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοσέλεφ.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες έκαναν λίγες φάσεις, όμως η ΑΕΚ βρήκε και το τρίτο γκολ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάνταλου στο 90+3'.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Γκαρσία.

Λαμία: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Αμαράλ, Σαντάνα, Σλίβκα, Μαρτίνεθ, Τσιλούλης, Καρλίτος.