Θωρηκτό Ιωαννίδης, πήρε παραμάζωμα τον ΟΦΗ!

Δυο γκολ, κερδισμένο πέναλτι συν μια ασίστ. Ο Παναθηναϊκός έχει τον Ιωαννίδη σε κατάσταση οργίων και οι πράσινοι πήραν παραμάζωμα τον ΟΦΗ με 4-0, μένοντας μόνοι πρώτοι.

Εμφατική ήταν η επιστροφή του Παναθηναϊκού στα νικηφόρα αποτελέσματα στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι πράσινοι συνδύασαν το τερπόν μετά του ωφελίμου νικώντας με άνεση τον ΟΦΗ με 4-0 και δίνοντας το έναυσμα για «πάρτι» στην εξέδρα.

Διατήρησαν με άνεση την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα (αυξάνοντας τη διαφορά από τον Ολυμπιακό) έχοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και τέσσερα γκολ από τρεις διαφορετικούς παίκτες. Τον Ιωαννίδη (34’, 90+2'), τον Αϊτόρ (62’) και τον Παλάσιος (69’).

Ειδικά για τον Αϊτόρ, ήταν το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα σε ροή αγώνα (το προηγούμενο ήταν με εκτέλεση πέναλτι απέναντι στον Παναιτωλικό) και θα μπορούσε να πει κανείς ότι αποτέλεσε δείγμα της επιστροφής του στην… κανονικότητα, ενώ σπουδαίο ματς έκανε και πάλι ο Φώτης Ιωαννίδης που αυτήν την περίοδο μοιάζει ασταμάτητος, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε κατάσταση οργίων!

Ο Παναθηναϊκός, όπως άλλωστε αναμενόταν, ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του ρυθμού από το ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας υπομονή στην κατοχή της μπάλας προκειμένου να διασπάσει την πολυπρόσωπη αμυντική διάταξη του ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί απέφευγαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα στο αμυντικό τους τρίτο για να μην υποπέσουν σε λάθη στο πρες του Παναθηναϊκού ψηλά, με τον Μπάουμαν να επιλέγει συχνά τη λύση του βολέ.

Και προσπάθησαν ταυτόχρονα να χτυπήσουν στο επιθετικό τρανζίσιον με άξονα την ταχύτητα του Ντίκο που στο 2’ λεπτό απείλησε τον Λοντίγκιν με σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο έδιωξε σε κόρνερ.

Το τριφύλλι δημιούργησε την πρώτη του υποσχόμενη ευκαιρία στο ματς στο 8’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μλαντένοβιτς στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Παλάσιος σούταρε με τη μία αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αμπάντα. Στο 16’ από φάουλ του Βιλένα ο Αράο αστόχησε σε κεφαλιά, ενώ στο 27’ πάλι ο Βιλένα έκλεψε τη μπάλα και σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι του Μπάουμαν.

Ωσπου στο 30’ ο Αϊτόρ βρήκε χώρο να περάσει κάθετη πάσα στον Ιωαννίδη, ο οποίος τη τσίμπησε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε καθαρά από τον Πασαλίδη.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος τέσσερα λεπτά αργότερα και άνοιξε το σκορ (1-0) στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο της εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση στο 57’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μεγιάδο και καρφωτή κεφαλιά του Φελίπε, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Ομως ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Αϊτόρ στο 62’, εν μέσω αποθέωσης, μετά από υπέροχη πάσα του Παλάσιος και τρομερή ντρίμπλα του Ισπανού μεσοεπιθετικού στον Βούρο (2-0). Επτά λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι έδωσε στον Ιωαννίδη κι αυτός έβγαλε τετ α τετ τον Παλάσιος που με δεξί σουτ διαμόρφωσε το 3-0 για τον Παναθηναϊκό απλοποιώντας τα πράγματα στο 69’.

Στο 74’ ο Μπάουμαν έδιωξε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Βιλένα από το ύψος του πέναλτι, όπως και στο 76’ σε πλασέ του Ιωαννίδη από τη μικρή περιοχή.

Το κερασάκι στην πράσινη τούρτα με το τελικό 4-0 έβαλε ο Ιωαννίδης στο 90+2’ μετά από βολέ του Λοντίγκιν, παίρνοντας το ριμπάουντ από το αρχικό του πλασέ που βρήκε στο κάθετο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (70’ Χουάνκαρ), Τζούρισιτς (64’ Μπερνάρ), Πέρεθ (78’ Ζέκα), Βιλένα, Παλάσιος (78’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης, Αϊτόρ (64’ Μαντσίνι).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας / 5-3-2): Μπάουμαν, Μαρινάκης (66’ Λάρσον), Βούρος, Πασαλίδης (λ.τ. 40’ Καρώ), Θοράρινσον, Αμπάντα, Μεγιάδο (79’ Νέιρα), Γκαγέγκος (66’ Τοράλ), Γκλάζερ, Ντίκο (66’ Ριέρα), Φελίπε.

Πηγή: sdna.gr