Ασύλληπτη ανατροπή, έριξε στο καναβάτσο τον Άρη!

Ο Άρης πέταξε στα σκουπίδια το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχε στο 14ο λεπτό, καθώς ο Αστέρας έκανε ανατροπή με τρία γκολ και επικράτησε με 3-2 κάνοντας αυτός ποδαρικό με το δεξί στο νέο έτος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο όγδοο λεπτό με το πέναλτι του Μορόν, το οποίο κέρδισε ο Σαμόρα από μαρκάρισμα του Χουχούμη. Στο 14' ο Σουλεϊμάνοβ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Σαμόρα.

Ο Αστέρας πάλεψε για να μπει στη διεκδίκηση του ματς και πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους μείωσε με τον Μιριτέλο με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Καλτσάς σε μαρκάρισμα του Μοντόγια.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Αστέρας στις δύο πρώτες του καλές στιγμές κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς. Αρχικά ισοφάρισε με κεφαλιά του Μιριτέλο στο 50' μετά από κεφφαλιά πάσα του Κρεσπί. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε για οφσάιντ, αλλά μέσω VAR το γκολ μέτρησε.

Η ολική ανατροπή έγινε στο 61ο λεπτό. Ο Ζούγλης έκλεψε την μπάλα από τον Ζιλ και τροφοδότησε τον Μουνάφο σε κενή εστία, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει. Ο Άρης δημιούργησε λίγες καλές φάσεις για να σκοράρει και να πάρει κάτι από το ματς, με το 3-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Ο Αστέρας έφτασε τους 23 βαθμούς στην έκτη θέση, έχοντας έναν βαθμό λιγότερο από τον πέμπτο Άρη.

Ο Άρης μπήκε κεφάτος, ο Μιριτέλο τον πλήγωσε πριν από την εκπνοή

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να απειλήσουν. Ο Αστέρας απείλησε πρώτος με το δυνατό σουτ του Μουνάφο λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Αστέρας όντας πίσω στο σκορ πάλεψε για να μειώσει στο σκορ, όμως και ο Άρης είχε ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 17' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκος από τα αριστερά, ο Μιριτέλο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Άρης από την άλλη απείλησε στο 33' με το σουτ του Σαμόρα, στην πλάτη της άμυνας του Χουχούμη, αλλά ο Παπαδόπουλος τον σταμάτησε.

Οι Αρκάδες έχασαν μοναδική ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ με τον Κρεσπί, αλλά ο Ισπανός μεσοεπιθετικός σε κενή εστία από τη μικρή περιοχή και τον Κουέστα εξουδετερωμένο έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτό που δεν έκανε ο Κρεσπί το έκανε ο Μιριτέλο στις καθυστερήσεις στο πέναλτι που κέρδισε ο Καλτσάς.

Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 61'

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά και βρήκε στις πρώτες του καλές στιγμές τα γκολ με τον Μιριτέλο και τον Μουνάφο στο 50ο και το 61ο λεπτό με αποτέλεσμα να φέρει τούμπα το ματς.

Ο Άρης πάλεψε για να πάρει κάτι από το παιχνίδι, δημιούργησε όμως λίγες φάσεις με πιο επικίνδυνο τον Σουλεϊμάνοβ, όμως ο Αστέρας κράτησε το 3-2 μέχρι το φινάλε και πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Καρμόνα, Μουνάφο (90+1' Βαλιέντε), Γκος (74' Αλάγμπε), Ζούγλης (74' Σίτο), Κρεσπί (90+1' Χριστόπουλος), Καλτσάς, Μιριτέλο (83' Μάντζης).

Άρης: Κουέστα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (83' Φεράρι), Ζιλ (67' Σαβέριο), Πάρδο (83' Ρουπ), Ζαμόρα (53' Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ, Παναγίδης (46' Μενέντες), Μορόν.

Πηγή: sport24.gr