ΑΕΚ: Αήττητη από το 1994 στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ με το γκολ του Λιβάι Γκαρσία στις καθυστερήσεις, διατήρησε μια παράδοση 30 ετών κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το τέρμα του Λιβάι Γκαρσία διεύρυνε το αήττητο της ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο παλιό ή το νέο γήπεδο. Η τελευταία φορά που οι «πράσινοι» απέδρασαν με το «διπλό» από την παραδοσιακή έδρα της Ένωσης ήταν στις 7 Νοεμβρίου 1994, όταν είχαν επικρατήσει 1-0 με γκολ του Γιάννη Καλιτζάκη.

Έκτοτε, η ΑΕΚ έχει δώσει δέκα αθηναϊκά ντέρμπι στο γήπεδό της, μετρώντας επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες. Μάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη φορά που οι «κιτρινόμαυροι» γλιτώνουν την ήττα με γκολ στις καθυστερήσεις, καθώς κάτι ανάλογο είχε γίνει στις 7 Ιανουαρίου 2001, όταν ο Βασίλης Τσιάρτας είχε ευστοχήσει σε πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός έχει μια νίκη επί της ΑΕΚ στο διάστημα από το 1994 έως την κατεδάφιση του «Νίκος Γκούμας» το 2003, στις 16/9/1999, όταν είχε επικρατήσει 2-1, με το παιχνίδι τότε να διεξάγεται στο «Γ. Καραϊσκάκης», επειδή το γήπεδο της Ένωσης είχε κριθεί προσωρινά ακατάλληλο, λόγω του σεισμού της 7ης Σεπτεμβρίου 1999.