Νίκη-«οξυγόνο» για Παναιτωλικό, χάνει το... τρένο της εξάδας ο Ατρόμητος

Με «χρυσό» γκολ του Καρέλη (24΄) ο Παναιτωλικός «εκτέλεσε» (1-0) τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο, αγωνιζόμενος με 10 παίκτες (λόγω αποβολής του Οικονόμου) απ΄το 30ο λεπτό και πήρε πολύτιμο «τρίποντο» στο…ξέφωτο του πρώτου ημιτελικού (13/2) του Κυπέλλου κόντρα στον Άρη – Τέσσερις συνεχόμενες ήττες για την ντεφορμέ ομάδα του Περιστερίου στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα καταγράφηκε στο 19΄από πλευράς γηπεδούχων, με ένα καλό σουτ του Τορεχόν που έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ο Παναιτωλικός πήρε το…τιμόνι του παιχνιδιού στα χέρια του στο 24΄. Ο Ντίας τροφοδότησε τον Πέρεζ κι αυτός τον Καρέλη, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο πλασέ βρήκε δίχτυα κι άνοιξε το σκορ (1-0).

Κόκκινη ο Οικονόμου, με 10 παίκτες ο Παναιτωλικός

Οι αριθμητικές ισορροπίες εντός των γραμμών του γηπέδου άλλαξαν στο 30΄.

Ο Οικονόμου σωστά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα (με παρατεταμένες τις τάπες) στο γόνατο του Έντερ κι έτσι ο Παναιτωλικός συνέχισε με παίκτη λιγότερο.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Γιάννης Πετράκης μετά την κόκκινη στον Οικονόμου, πέρασε τον Μαλή (για στόπερ) αντί του Χατζηθεοδωρίδη στο 36΄

Ο Ατρόμητος απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα – έπειτα απ΄την αποβολή του Οικονόμου – ωστόσο η ομάδα του Αγρινίου ήταν αυτή που έχασε μεγάλη ευκαιρία για (δεύτερο) γκολ στο 43΄ με πλασέ του Μαυρία που απέκρουσε σωτήρια ο Τσιντώτας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο α΄ημίχρονο στο 45+4’,  με τον Αντζιέλσκι φάτσα με την εστία να πλασάρει ψηλά άουτ και χάνει κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Ατρόμητος αγωνιζόμενος με παίκτη παραπάνω ανέλαβε την πρωτοβουλία και πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης.

Δοκάρι ο Αντζιέλσκι

Οι Περιστεριώτες έχασαν φοβερή (διπλή) ευκαιρία στο 51΄.

Μετά από σέντρα του Κιβρακίδη, ο Αντιέλσκι πήρε την κεφαλιά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βαλένσια με κοντινή κεφαλιά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Στεργιάκη ο οποίος απέκρουσε σωτήρια και κράτησε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο, αναζητώντας απεγνωσμένα το γκολ. Ο Σάσα Ίλιτς πέρασε τον Βέργο στο 67΄ κι έπαιξε με δύο επιθετικούς (Αντζιέλσκι – Βέργο) στην τελική ευθεία του αγώνα.

Στο 73΄ο Λιάβας απείλησε δύο φορές, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει στόχο και να ζευγαρώσει τα τέρματα του Παναιτωλικού.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 86΄με τον ελεύθερο Έντερ να στέλνει με κεφαλιά από θέση βολής την μπάλα άουτ.

Μετά από πέντε ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, ο Παναιτωλικός πήρε πολύτιμο «τρίποντο» στη μάχη της παραμονής και με το…μισό μυαλό να βρίσκεται στο πρώτο ημιτελικό (13/2) του Κυπέλλου κόντρα στον Άρη.

Τέταρτη σερί ήττα για τον Ατρόμητο στην κούρσα της Super League, με την ομάδα του Περιστερίου να παραμένει στο -7 από την έκτη θέση που οδηγεί στα play offs, τέσσερις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τζαβέλλα, Μλάντεν, Στάγιτς, Καρέλη. Αγκ.Καμαρά, Έντερ, Στεργιάκη, ενώ έβγαλε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Οικονόμου στο 30΄.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Μαυρίας (75΄Χουάνπι), Ντουάρτε, Πέρεζ (76΄Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36΄Μαλής), Τορεχόν, Ντίας (69΄Λιάβας), Καρέλης (68΄Ζοάο Πέδρο).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (78΄Αθανασίου),, Τσακμάκης (46΄Αγκ.Καμαρά), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (78΄Τριμμάτης) Κούντε, Γκονζάλες, Γιουμπιτάνα (67΄Βέργος), Ρομπάιγ (77΄Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.