Η ΑΕΚ πέρασε με πειστική τριάρα από την Λαμία!

Η ΑΕΚ πέρασε χωρίς να δυσκολευτεί από το Αθανάσιος Διάκος, επικρατώντας 3-1 της Λαμίας και κρατά στα χέρια της την κορυφή. Βίντα, Ελίασον και Τσούμπερ οι σκόρερ της Ένωσης με τον Σίντκλεϊ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε στην έδρα της Λαμίας, καθώς επικράτησε με 3-1 στο Αθανάσιος Διάκος με σχετική άνεση και κρατά τη θέση της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Stoiximan Super League. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς και έφτασαν έτσι σε αυτό το σκορ.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Βίντα με ωραία κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους βρήκε και το δεύτερο γκολ. Ο Πινέδα έκλεψε την μπάλα ψηλά και έδωσε γρήγορα για τον Ελίασον, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και βρήκε το γκολ με τον Τσούμπερ στο 63ο λεπτό. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Ελβετός πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με πανέξυπνη γυριστή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Ένα λεπτό μετά ο Σίντκλεϊ από δύσκολη γωνία διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Βραζιλιάνος μπακ πήρε την πάσα από τον Μάλτσι στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, μπήκε στην περιοχή και από δύσκολη γωνία κεραυνοβόλησε τον Στάνκοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια για να πετύχουν κι άλλα γκολ, όμως η κεφαλιά του Ελίασον στο 67' αλλά και το δυνατό σουτ του Πήλιου μέσα από την περιοχή στο φινάλε του ματς δεν βρήκαν στόχο, με το 3-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Η ΑΕΚ με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 55 και θα περιμένει τα αποτελέσματα από τους διώκτες της. Η Λαμία έμεινε στους 34 και την έκτη θέση και θα συνεχίσει τη μάχη για την είσοδο στα playoffs.

Βίντα και Ελίασον έβαλαν τις βάσεις για το διπλό
Στα πρώτα πέντε λεπτά η Λαμία μπήκε δυνατά θέλοντας να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ, ωστόσο οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα γρήγορα επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Η πρώτη απειλή της Ένωσης ήταν στο 7' με πλασέ στην κίνηση του Ελίασον από τη μικρή περιοχή μετά από γύρισμα του Άμραμπατ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Δέκα λεπτά μετά οι κιτρινόμαυροι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη στην όμορφη κεφαλιά του Βίντα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, δίχως όμως να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες. Στο 27ο λεπτό το σουτ του Τσούμπερ από δύσκολη γωνία πέρασε άουτ, ενώ στο 35' η ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ είχε την ίδια κατάληξη.

Η Λαμία είχε την πρώτη της τελική στο 32' με το ωραίο σουτ του Τόσιτς εκτός περιοχής, το οποίο εξουδετέρωσε ο Στάνκοβιτς, ενώ λίγο πριν το 2-0 της ΑΕΚ με τον Ελίασον ο Μάλτσι με κεφαλιά μέσα από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Αυστριακό κίπερ της Ένωσης.

Ο Τσούμπερ το κλείδωσε και ο Σίντκλεϊ διαμόρφωσε το τελικό σκορ
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το ίδιο μοτίβο με τη διαφορά ότι η Λαμία πήρε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της, θέλοντας να πάρει κάτι από το ματς στο δεύτερο μέρος.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 48ο λεπτό, όταν ο Σλίβκα μπήκε στην περιοχή και παρότι είχε χώρο προσπάθησε να βρει συμπαίκτη του, με την προσπάθειά του να περνάει άουτ.

Η Ένωση στο 50' απείλησε με το σουτ του Πινέδα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κοσέλεφ τον σταμάτησε. Τρία λεπτά μετά ο Τσούμπερ με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον Σουηδό, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ο Κοσέλεφ τον σταμάτησε.

Η Λαμία απείλησε ξανά στο 57' με το σουτ που επιχείρησε ο Τόσιτς, αλλά ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε, αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Σέρβου στο ματς.

Στο 63' η Ένωση βρήκε και το τρίτο γκολ με τον Τσούμπερ, αλλά και την άμεση απάντηση των γηπεδούχων με το ωραίο σουτ του Σίντκλεϊ.

Η Ένωση είχε και δοκάρι στο 67' με τον Ελίασον για να πετύχει ένα ακόμα γκολ, ωστόσο το 3-1 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύρισμα της λήξης.