«Λευκή» ισοπαλία στη Λάρισα με... νικητή τον Λεβαδειακό!

ΑΕΛ και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 στο AEL FC Arena και κερδισμένοι από την αναμέτρηση βγήκαν οι Βοιωτοί που κράτησαν το +9 από τους «βυσσινί» με ένα παιχνίδι παραπάνω, λίγες στροφές πριν την είσοδο των ομάδων στα play off.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και πάθος αλλά χωρίς πραγματικά μεγάλες ευκαιρίες, ΑΕΛ και Λεβαδειακός έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Super League 2 - Eξαιρετική ατμόσφαιρα στο AEL FC Arena με πάνω από 10.000 κόσμο στο γήπεδο, κράτησαν την διαφορά των εννέα βαθμών (52-43) οι Βοιωτοί λίγο πριν την είσοδο των ομάδων στα play off.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά φτωχό σε θέαμα με τις δύο ομάδες να έχουν το νου τους κυρίως στην άμυνα και να μην απειλούν. Η μοναδική φάση σημειώθηκε στο 20' για τον Λεβαδειακό με την σέντρα σουτ του Μπάιροβιτς που αποκρούστηκε από τον Σουλούκο σε κόρνερ, με το υπόλοιπο ημίχρονο να περνά κυρίως με μονομαχίες και λάθη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με σπουδαία φάση για τους Βοιωτούς και πάλι με τον Μπάιροβιτς (53') ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε με δύναμη, με τον Σουλούκο να πραγματοποιεί μία μεγάλη επέμβαση. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, ήταν σε ετοιμότητα και στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο στο 57'. Η πρώτη και πιο σημαντική φάση για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 86' όταν ο Πλέγας σούταρε από το ύψος της περιοχής, αναγκάζοντας τον Γκροθ στην πρώτη του μεγάλη επέμβαση.

Στο επόμενο δεκάλεπτο μέχρι το φινάλε του ματς η ΑΕΛ πίεζε για το γκολ της νίκης αλλά χωρίς να έχει κάποια φάση, βρίσκοντας απέναντί της την καλοστημένη άμυνα του Λεβαδειακού και το 0-0 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός (72′ λ.τ Νίνο), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα (86′ Θωμαΐδης), Κοσσονού (64′ Φατάι), Κ. Παπαγεωργίου (64′ Στίνα), Πεντρόσο, Μαυριάς (72′ Παπαδόπουλος).

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Βήχος, Λιάγκας, Ντεντάκης, Πίρινεν, Μεχία, Μπελμόντε (71′ λ.τ Κωστή), Γκουστάβο (63′ Νίκας), Κουάδρα (78′ Πολέττο), Γιαννιώτας, Μπαΐροβιτς (71′ Τσιριγώτης).