Ο σούπερ - Μπάκιτς κράτησε όρθιο τον ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες»

Μπορεί ο ΠΑΣ Γιάννινα να προηγήθηκε με 2-0 (Ροσέρο 9΄- Κόντε 20΄) ωστόσο ο Μάρκο Μπάκιτς κουβάλησε στις πλάτες του τον ΟΦΗ και με δύο γκολ έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην κρητική ομάδα στους «Ζωσιμάδες» σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με επιθετικές διαθέσεις, με στόχο να δημιουργήσουν ευκαιρίες στις αντίπαλες εστίες και να κυνηγήσουν το γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΟΦΗ στο 7΄. Ο Τοράλ με ωραία πάσα έβγαλε τον Μπάκου στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, αυτός μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Προβάδισμα (1-0) ο ΠΑΣ

Η ομάδα της Ηπείρου άνοιξε το σκορ στο 9΄. Ο Τούτου με ωραία ατομική προσπάθεια «άδειασε» τον Μαρινάκη και πάσαρε στον Ριένστρα, αυτός έκανε το γύρισμα στον Ροσέρο ο οποίος αφύλαχτος με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ να ζευγαρώσει τα τέρματά του στο 11΄. Ο Τούτου που ήταν σε μεγάλη κέφια κι αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του ΟΦΗ, σούταρε από το ύψος της περιοχής με τον Μπάουμαν να απλώνει τα χέρια του και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Γκολ ο Κόντε (2-0)

Το δεύτερο γκολ για τον «Άγιαξ της Ηπείρου» ήρθε στο 20΄. Έπειτα από…συστημένη σέντρα του Ροσέρο, ο Κόντε ξεμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε με κεφαλιά (2-0).

Μετά το δεύτερο γκολ ο ΟΦΗ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του έχοντας να αντιμετωπίσει το υψηλό πρέσινγκ των παικτών του ΠΑΣ.

Η κρητική ομάδα είχε ευκαιρία να μειώσει το σκορ και να…επιστρέψει στο παιχνίδι στο 39΄. Ο Τοράρινσον γέμισε από τα αριστερά και ο Ισέκα με γυριστό δεν κατάφερε να κερδίσει τον Σούλη.

«Ζωντανός» ο ΟΦΗ (2-1)

Στο β΄ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα με τον ΠΑΣ να χαμηλώνει…στροφές και τον ΟΦΗ να βρίσκει «σφυγμό» στο 68΄. Ο Μπάκιτς που ήταν όλα τα...λεφτά για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο 45λεπτο, με ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σούλη (2-1).

Πέναλτι και 2-2

Ο ΟΦΗ που όσο περνούσαν τα λεπτά κυριαρχούσε ολοένα και περισσότερο στον αγωνιστικό χώρι, κέρδισε πέναλτι στο 82΄όταν μετά από γύρισμα του σούπερ - Μπάκιτς η μπάλα βρήκε το απλωμένο χέρι του Μπάλαν. Την εκτέλεση από τα 11 μέτρα ανέλαβε ο Μπάκιτς και βρήκε στόχο (2-2).

Στο 90΄έπειτα από φάουλ του Κιάκου ο Μπάουμαν έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του ο Λεό σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ στην τελευταία καλή στιγμή του ματς.

Δεύτερο θετικό αποτέλεσμα (έπειτα από το 4-0) για τον ΟΦΗ επί των ημερών του Δέλλα στον πάγκο του.

Στην αντίπερα όχθη. ο ΠΑΣ επαναπαύτηκε από τα δύο γκολ στο α΄ημίχρονο, κλείστηκε στην άμυνά του και πλήρωσε με την απώλεια δύο βαθμών την κακή εμφάνιση στο β΄μέρος.

Ο διαιτητής Κατοίκος (Αθηνών) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Λιάσο, Κόντε και Τοράλ, Ριένστρα, Τζίνο, Βούρο, Μπάκιτς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Κιάκος, Παντελάκης, Μπακαδήμας, Κιάκος, Τζίνο, Λιάσος (87΄ Λεό), Ριένστρα (78΄Καραχάλιος), Ροσέρο (87΄Ντεμίρ), Τούτου (92΄Ροζάλες), Κόντε (78΄Μπάλαν).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (46΄Λουκάο), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγιέγος (63΄Μεγιάδο), Μπάκου, Ριέρα (46΄Φελίπε), Τοράλ (69΄Νέιρα), Ισέκα (63΄Μοσκέρα).