Σαββατιάτικος περίπατος για τον ΟΦΗ κόντρα στον ΠΑΣ!

Ο ΟΦΗ «πάτησε» με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Ηράκλειο και έφτασε τους 30 βαθμούς με την πρώτη του νίκη στα play out. Σε δεινή θέση o ουραγός ΠΑΣ που τελείωσε το ματς με 10 παίκτες.

Σε ένα ματς με τρομερή βαθμολογική σημασία για τον υποβιβασμό ο ουραγός ΠΑΣ Γιάννινα έψαχνε νίκη... ανάσα στην Κρήτη. Εκεί ωστόσο η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, είδε το ματς να... στραβώνει μέχρι το 27' αφού ο Εραμούσπε έκανε λάθος στο 1-0 του ΟΦΗ και πήρε κόκκινη λίγα λεπτά και πλέον τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα των Ιωαννίνων.

Από την άλλη πλευρά ο ΟΦΗ κυριάρχησε εντός έδρας και μία πειστική εμφάνιση πήρε το πρώτο του τρίποντο στα φετινά play out για να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού έφτασε τους 30 βαθμούς.

Μετά τους δύο αγώνες χωρίς νίκη η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έψαχνε νίκη και αντίδραση στο Ηράκλειο, όμως ο ΟΦΗ ήταν άλλο επίπεδο και με τον Τοράλ να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο, οι γηπεδούχοι πήραν μία εύκολη νίκη.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον Εραμούσπε να κάνει λάθος τον Μπάκου να κυνηγάει την φάση, τον Μαρινάκη να γυρνάει στον Ριέρα που σε κενό τέρμα έκανε το 1-0. Σα να μην έφτανε που έμεινε πίσω στο σκορ, ο Εραμούσπε στο 27ο λεπτό άφησε με 10 την ομάδα του για φάουλ στον Ισέκα.

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, είχαν μεγάλη φάση στο 34ο λεπτό με τον Ισέκα για το 2-0, όμως ο επιθετικός του ΟΦΗ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ναγκί. Αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει όμως στο 34' ο Ισέκα το έκανε 9' μετά αφού έπειτα τρομερή πάσα του Τοράλ, ο Ισέκα έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Μάλιστα ο ΠΑΣ που καιγόταν για βαθμούς είχε μόλις μία ευκαιρία στο πρώτο μέρος με Ροζάλες να βγάζει τετ α τετ τον Τζίμα, αλλά τον Χριστογιώργο να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ έκανε αλλαγές, αλλά ο ΟΦΗ συνέχισε να κυριαρχεί. Στο 45' ο Τζίνο πρόλαβε τον Τοράλ πριν κάνει το 3-0, ενώ ο Ριέρα σε τετ α τετ σπατάλησε την εξαιρετική πάσα του Τοράλ στο 51', όμως...

Όμως ο ΟΦΗ παρά το ότι ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά βρήκε άλλα δύο γκολ για να κάνει... περίπατο. Στο 58ο λεπτό ο Ισέκα πετάχτηκε στο 2ο δοκάρι, έπειτα από ωραίο φάουλ του Θοράρινσον για το 3-0, ενώ αν και το τέρμα του επιθετικού του ΟΦΗ 10' ακυρώθηκε για οφσάιντ, ο Ριέρα που είχε σπαταλήσει 2 ευκαιρίες για να πετύχει το δεύτερο τέρμα του στο ματς, εν τέλει έγραψε το 4-0 στο Γεντί Κουλέ στο 86ο λεπτό, για τον σαββατιάτικο... περίπατο του ΟΦΗ στο Ηράκλειο.