Αποχαιρέτησε την Αυστρία με φιλική ήττα ο Παναθηναϊκός

Από ήττα συνοδεύτηκε η τελευταία φιλική αναμέτρηση του Παναθηναϊκού στην Αυστρία, καθώς οι «πράσινοι» έχασαν 1-0 από την Μπραουνσβάιγκ.

Το γκολ του Μπα στο 62ο λεπτό έκρινε τον αγώνα, με την ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο να είναι ακίνδυνη επιθετικά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο μέρος ο Λημνιός, με την κατάστασή του ωστόσο να μην εμπνέει ανησυχία, μετά τις πρώτες εκτιμήσεις.

Το ματς
Οι «πράσινοι» μπήκαν ορεξάτοι και ανάγκασαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα να επέμβει δις σε γυρίσματα που έγιναν από τα δεξιά, με τους Γερμανούς να εξισορροπούν την κατάσταση και να απειλούν με συρτό σουτ του Αμίν που πέρασε άουτ στο 15’.

Ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ρέμπιγκερ στο 28’, με τον Σανέ να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί μια λανθασμένη μεταβίβαση του Ντραγκόφσκι στο 35’.

Η μοναδική μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος ήρθε στο 41’, όταν ο Αϊτόρ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Έλερς έστειλε την μπάλα λίγο έξω στην προσπάθεια να απομακρύνει.

Με τους δύο προπονητές να κάνουν μπόλικες αλλαγές, ο ρυθμός του αγώνα διατηρήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, με το μοναδικό γκολ να σημειώνεται στο 62’ με υπέροχο μακρινό σουτ του Μπα.

Ο Γερεμέγεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα τρία λεπτά αργότερα μα το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τις προσπάθειες των Φικάι (71’) και Τσόκαϊ (88’) να μην βρίσκουν στόχο και το 1-0 να μην αλλάζει.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι (46’ Λοντίγκιν), Βαγιαννίδης (46’ Φικάι), Σένκεφελντ (72’ Τσόκαϊ), Αράο (72’ Νίκας), Κώτσιρας (79’ Κυριόπουλος), Ζέκα (72’ Κάτρης), Βιλένα (46’ Ρούμπεν), Λημνιός (35’ Λημνιός), Τζούριτσιτς (72’ Νταμπίζας), Μαντσίνι (72’ Μπρέγκου), Γερεμέγεφ

Στον πάγκο: Λίλο, Τρουιγιέ

Μπραουνσβάιγκ: Γκριλ, Ιβάνοφ, Τάουερ, Άμιν, Έλερς, Σάντσες, Σανέ, Σουζούκι, Κόλερ, Ρέμπιγκερ, Γκόμες

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Μπα, Μπίτσακτσιτς, Κράουσε, Φίλιπο, Μάρι, Κάουφμαν, Λουκόκι, Τιταρένκο και Χίνεμπουργκ.

Πηγή: sport-fm.gr