«Κολλημένοι» με την ισοπαλία Παναιτωλικός και Αστέρας AKTOR

Μία… αγάπη με την ισοπαλία την έχουν Παναιτωλικός και Αστέρας AKTOR στο Αγρίνιο και την διατήρησαν το απόγευμα του Σαββάτου 21/9 αφού αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, σε ένα παιχνίδι με δύο γκολ, δοκάρια, μία αποβολή αλλά χωρίς νικητή.

Οι δύο ομάδες μετρούν οχτώ νίκες στα εννέα τελευταία παιχνίδια στο Αγρίνιο (εξαίρεση το 0-1 των Αρκάδων στις 5/11/23) και συνολικά εννέα "Χ" σε 15 παιχνίδια με γηπεδούχο τον Παναιτωλικό που πάντως, έφερε την πρώτη ισοπαλία στο 2024 στο γήπεδο του

Ο Παναιτωλικός προερχόμενος από την ισοπαλία στο "Γ. Καραϊσκάκης" με τον Ολυμπιακό, διατηρήθηκε αήττητος για τρίτο παιχνίδι καθώς προέρχονταν και από τη νίκη επί του Πανσερραϊκού ενώ άφησε πίσω του τις ήττες από Λαμία και ΠΑΟΚ των δύο πρώτων αγωνιστικών

Ο Αστέρας, ούτε στο ντεμπούτο του Κλοντ Μακελελέ στην τεχνική ηγεσία κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, παίζοντας ωστόσο από το 69’ με 10 λόγω αποβολής του Τριανταφυλλόπουλου με απευθείας κόκκινη μέσω VAR για μαρκάρισμα στον Μπελεβώνη.

Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν 0-1 στην πρεμιέρα στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό, και ακολούθησαν για τους Αρκάδες οι εντός έδρας ήττες από Βόλο και Ατρόμητο, η εκτός έδρας ισοπαλία με Άρη και η αποψινή στο Αγρίνιο.

Στα του αγώνα, στο α’ ημίχρονο ο Αστέρας είχε δύο δοκάρια προτού ανοίξει το σκορ. Το πρώτο ήταν στο 19’ σε δυνατό σουτ του Χουχούμη και το δεύτερο στη φάση διαρκείας στην οποία άνοιξε το σκορ. Ο Μπαρτόλο επιχείρησε το σουτ αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσάβες. Ο Μπαρτόλο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντέλι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Γιαμπλόνσκι με σουτ τη μπάλα στο δοκάρι και τα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο. Στο 23’ σε σέντρα του Λομόνακο, η προβολή του Μαυρία κατέληξε άουτ αλλά στο 35’ ο Τορεχόν έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε την σέντρα και ο Λομόνακο με προβολή στο δεύτερο δοκάρι ισοφάρισε.

Στο β’ ημίχρονο, το παιχνίδι είχε ρυθμό, όχι όμως και φάσεις. Η πιο κλασσική ήταν για τον Παναιτωλικό στο 56’. Ο Λομόνακο έκανε το σουτ εξ επαφής μετά από γύρισμα του Τορεχόν, αλλά τον νίκησε ο Παπαδόπουλος ενώ στο 82' ο Λιάβας είχε "κεραυνό" στο δοκάρι με τον Αστέρα να μην απειλεί και να αγωνίζεται και από το 69' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τριανταφυλλόπουλου.

Διαιτητής: Τσέτσιλας, Βοηθοί: Μεϊντάνας, Κωνσταντίνου, 4ος Φίτσας, VAR: Πολυχρόνης, AVAR: Κωσταράς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες – Σιέλης, Μλάντεν, Λιάβας – Μαυρίας, Μπουζούκης (76’ Λουίς), Πέρες (90+1' Κοντούρης), Μπελεβώνης (76’ Λαχούντ), Τορεχόν – Ντίας (64’ Ρόα), Λομόνακο (76’ Λαϊντεβατς).

ΑΣΤΕΡΑΣ AKTOR: Παπαδόπουλος - Καστάνιο, Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί – Καλτσάς (87' Τζαβδάρης), Γιαμπλόνσκι (87' Πλάσιος), Μούμο, Χουχούμης – Μπαρτόλο (70’ Γκαρθία), Άνταμ (58’ Αλάγκμπε), Ρεγκίς.