Λαμία - Πανιώνιος 1-1: Ιστορικός και ψυχωμένος!

Ο Πανιώνιος αποδεικνύεται... επτάψυχος καθώς στις καθυστερήσεις ισοφάρισε στη Λαμία (1-1) με τον Αραμπουλί και... έσβησε ακόμη έναν βαθμό στην δύσκολη προσπάθεια παραμονής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Μπεχαράνο από λάθος του Κότνικ.

Πολύ σκληρός για να... πεθάνει αποδείχθηκε ο Πανιώνιος, ο οποίος στο 90'+2' βρήκε «χρυσό» γκολ στη Λαμία, ισοφάρισε σε 1-1 και απέδρασε με έναν πολύτιμο βαθμό.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Βελλίδη στο τέρμα, τους Αντέτζο, Πλιάτσικα, Βύντρα στα στόπερ, τον Βάντερσον αριστερό μπακ-χαφ, τον Σάλιακα δεξιό, τους Δημούτσος, Μπεχαράνο ανασταλτικούς μέσους και τον Ρόμανιτς πίσω από τους προωθημένους Καραμάνο, Τουράμ.

Οι «κυανέρυθροι» από την πλευρά τους είχαν τον Κότνικ κάτω από τα γκολπόστ, τους Ρέντζα, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλο, Σαραμαντά στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Κόρμπο, Μαξίμοβιτς στον άξονα, τους Τσιλούλη, Καμαρά στα άκρα και τον Αρτσε πίσω από τον προωθημένο Αραμπούλι.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ σύντομα και οι φιλοξενούμενοι το... πήγαν εκεί ακριβώς που ήθελαν. Χωρίς φάσεις. Ξεκίνησαν δυνατά, πρέσαραν ψηλά και παρότι μετά το 15' οι γηπεδούχοι πήραν τα «ηνία», δεν τους επέτρεψαν να δημιουργήσουν. Οι Ρόμανιτς (12'), Τουράμ (40', 43') προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί χωρίς όμως επιτυχία, ενώ την ίδια στιγμή οι «κυανέρυθροι» έψαχναν την ευκαιρία να βγουν στην κόντρα. Η καλύτερή τους στιγμή ήταν μία κεφαλιά του Αραμπούλι και έτσι φτάσαμε στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε σε ανάλογο τέμπο και η αναμέτρηση κυλούσε χωρίς κάποια εκ των δύο ομάδων να δείχνει ικανή να βρει δίχτυα. Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Σασί «γύρισαν» το σύστημα σε 4-2-3-1, είχαν την κατοχή μπάλας, ωστόσο δεν απειλούσαν. Μέχρι που φτάσαμε στο 69', όταν ο Μπεχαράνο έκανε το μακρινό σουτ, ο Κότνικ υπέπεσε σε τραγικό λάθος και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σλοβένου γκολκίπερ.

Πηγή: Gazzetta.gr