Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Ισοφάριση με πέναλτι στο τέλος!

Μετά από ένα ματς γεμάτο ένταση και πολλές κίτρινες κάρτες (4 για τον Παναθηναϊκό και 2 για τον Ολυμπιακό), Πράσινοι και Ερυθρόλευκοι πήραν από έναν βαθμό στο ντέρμπι των "αιωνίων"!

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές επικίνδυνες φάσεις, η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να είναι ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε στο 36ο λεπτό ο Γκερέρο.

Η φάση που ξεχώρισε ήταν στο 58ο λεπτό, όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης, Σάσα Στέγκεμαν, έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε ανατροπή του Περέα από τον Σεμέδο. Ο Σα απέκρουσε την εκτέλεση του Μακέντα, ο διαιτητής έδειξε επανάληψη του πέναλτι και ο Πορτογάλος γκολκίπερ δέχτηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Όμως αμέσως μετά ο διαιτητής είδε μόνος του το βίντεο, είδε ότι ο Σα πατάει κανονικά τη γραμμή της εστίας και πήρε πίσω τόσο την επανάληψη του πέναλτι όσο και την κίτρινη που είχε δείξει στον Σα!

Στο 88' ο Γερμανός ρέφερι έδωσε νέο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό σε μαρκάρισμα του Μεριά στον Μακέντα. Ο Μολό ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Ο Ολυμπιακός παραμένει πρώτος στη βαθμολογία με 10 βαθμούς, όσους έχει και ο ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 12η θέση με μόλις 2 βαθμούς.