Καλός για ένα ημίχρονο ο Άρης

Tην ευκαιρία να... ξεμουδιάσουν είχαν οι παίκτες του Άρη, οι οποίοι κοντραρίστηκαν σήμερα με την Μπίρσοτ, στο πρώτο φιλικό επί Ολλανδικού εδάφους. Ο Πάκο Ερέρα είχε την ευκαιρία να δει τους παίκτες του σε αγωνιστική δράση, ενώ στο τέλος οι δυο ομάδες... βάρεσαν πέναλτι ώστε να υπάρξει νικητής στο φιλικό.

Ο Πάκο Ερέρα είχε την ευκαιρία να δει τους παίκτες του σε αγωνιστική δράση, ενώ στο τέλος οι δυο ομάδες... βάρεσαν πέναλτι ώστε να υπάρξει νικητής στο φιλικό.

Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν τέσσερις μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Μπίρσοτ κράτησε το μηδέν. Από την άλλη πλευρά, στο δεύτερο ημίχρονο ο τεχνικός του Άρη προχώρησε σταδιακά σε δέκα αλλαγές, δίνοντας χρόνο στους περισσότερους παίκτες.

Πίεσε ο Άρης, κράτησε το 0-0 ο Βανχάμελ

Μετά το πρώτα δέκα λεπτά που ήταν αναγνωριστικά ανάμεσα στις δυο ομάδες, ο Άρης ανέβασε την απόδοση του, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και για την εποχή που βρισκόμαστε. Μάλιστα οι κιτρινόμαυροι είχανε τέσσερις καλές στιγμές, ωστόσο ο Βανχάμελ κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη ήρθε στο 20’ με τον Ματέο Γκαρσία να περνάει δυο αμυντικούς, ωστόσο ο τερματοφύλακας των βέλγων κατάφερε να αποκρούσει την μπάλα. Στο 28’ ήταν η σειρά του Ντιγκινί να δοκιμάσει το πόδι του, ωστόσο κατάφερε να κερδίσει μόνο το κόρνερ.

Στο 39’ ο Άρης είχε δυο μεγάλες φάσεις, με το Ντιγκινί και τον Γκαρσία, μέσα σε ένα λεπτό. Αρχικά ο Βαλεριάνος έκανε το γύρισμα, ο Ντιγκινί σούταρε, με τον Βανχάμελ να αποκρούει και στη συνέχεια ο Γκαρσία προσπάθησε να επωφεληθεί και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Άρης είχε ακόμα μια καλή στιγμή, ωστόσο ούτε ο Δεληζήσης κατάφερε να κερδίσει τον πορτιέρε της Μπίρσοτ, καθώς ο τελευταίος έκανε ακόμα μια απόκρουση.

Δοκάρι η Μπίρσοτ, νίκη στα πέναλτι για τον Άρη

Το δεύτερο μέρος βρήκε τον Πάκο Ερέρα να προχωράει αρχικά σε επτά αλλαγές στην ομάδα του, ενώ έκανε ακόμη τρεις στη συνέχεια. Παρόλα αυτά, οι κιτρινόμαυροι με συνδυασμό την κούραση, είχαν έλλειψη στη δημιουργία σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μην έχουν μεγάλη φάση.

Από την άλλη πλευρά, η Μπίρσοτ... ανέβασε την απόδοση της και είχε δοκάρι στο 78’ με τον Τισουντάλι. Παρά το γεγονός ότι η αναμέτρηση ήταν φιλικού χαρακτήρα, οι δυο ομάδες... βάρεσαν πέναλτι ώστε να βγει νικητής, με τον Άρη να επικρατεί με 4-1.