Ολοκλήρωσε με ήττα τα φιλικά στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός

Με ήττα ολοκλήρωσε τα φιλικά του ματς στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας του ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας την ήττα από την Ντεν Χάαγκ (7η πέρυσι στο ολλανδικό πρωτάθλημα, στο προηγούμενο φιλικό της ματς είχε νικήσει με 3-2 την Αθλέτικ Μπιλμπάο), στον πλαστικό χλοοτάπητα του γηπέδου της στη Χάγη.

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε για το τελευταίο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους αρκετούς νεαρούς παίκτες και τους Μαυρομάτη, Χατζηθεοδωρίδη και Μπουζούκη στην αρχική ενδεκάδα.

Ο σχηματισμός του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι 3-4-3 με τον Διούδη κάτω από τα γκολπόστ, τον Γιόχανσον δεξί στόπερ στην τριάδα της άμυνας, κεντρικό στόπερ τον Κολοβέτσιο και αριστερό τον Μαυρομάτη, δεξί φουλ μπακ τον Κουλιμπαλί, τους Κάτσε και Στάικο κεντρικούς μέσους και τον Χατζηθεοδωρίδη αριστερό φουλ μπακ.

Στις θέσεις των μεσοεπιθετικών, ο Χατζηγιοβάνης ήταν στην αριστερή πλευρά κι ο Μπουζούκης στη δεξιά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρίσκονταν ο Ρεγκάκος.

Εξαιρετικό ξεκίνημα και γκολ, πλήρωσε δύο λάθη με ισάριθμα τέρματα
Παρά τους πολλούς πιτσιρικάδες ο Παναθηναϊκός μπήκε με επιθετική διάθεση στο ματς και μόλις στο 3’ ο Ρεγκάκος με ωραία ενέργεια γύρισε τη μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας εκεί όπου ο Χατζηθεοδωρίδης πλάσαρε ιδανικά με το δεξί και άνοιξε το σκορ για το τριφύλλι (0-1).

Με ένταση στα τρεξίματα και εξαιρετική πίεση ψηλά, συνοχή στις γραμμές του, πολύ καλή κυκλοφορία και συνεχείς προσπάθειες για μεταφορά της μπάλας στην αδύνατη πλευρά, το τριφύλλι κυριάρχησε στο πρώτο 20λεπτο του ματς.

Σε εκείνο το λεπτό άλλωστε η Ντεν Χάαγκ έκανε το πρώτο της σουτ προς την εστία δίχως να απειλήσει τον Διούδη με τον Μπέκερ.
Στο 23’, ωστόσο, ο ίδιος παίκτης τρύπησε την αριστερή πλευρά κι έβγαλε ιδανική σέντρα στον Γκόουσενς που ισοφάρισε με σουτ εντός περιοχής (1-1).

Στο 30’ οι Ολλανδοί γύρισαν το σκορ και προηγήθηκαν με 2-1 εξαιτίας αδράνειας της άμυνας και δη του Γιόχανσον που δεν έδιωξε τη μπάλα σε συρτή σέντρα από δεξιά, δίνοντας την ευκαιρία στον Χόουι να χριστεί σκόρερ.

Το πρόβλημα της απειρίας γινόταν πιο χτυπητό στο κέντρο των μετόπισθεν απ’ όπου απουσίαζε η ηγετική προσωπικότητα που θα καθοδηγούσε, παρότι η αριστερή πλευρά φαινόταν η πιο ευάλωτη εξαιτίας του δεξιού εξτρέμ Μπέκερ που υπήρξε η μοναδική σοβαρή πηγή κινδύνου, από την οποία άλλωστε προήλθαν και τα δύο γκολ της Ντεν Χάαγκ.

Στο αντίποδα τα… νιάτα έβγαλαν πολλά τρεξίματα, «δίψα» και αρετές στο μεσοεπιθετικό σκέλος με τον Μπουζούκη, τον Χατζηθεοδωρίδη, τον Χατζηγιοβάνη, τον Ρεγκάκο και τους Κάτσε και Στάικο να βγάζουν επίσης ωραίες συνεργασίες στη φάση ανάπτυξης.

Αλλαξε τους 9 από τους 11 στο Β' ο Δώνης, έπεσε ο ρυθμός

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δώνης έκανε εννέα αλλαγές (Γιόχανσον, Θεοχάρης και Μπουζούκης διατηρήθηκαν σε σχέση με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου) ξεκίνησε με Κότσαρη τερματοφύλακα, Οικονομόπουλο, Θεοχάρη, Οικονόμου τριάδα στόπερ, τον Γιόχανσον δεξί μπακ χαφ και τον Ινσούα αριστερό, τους Τζανδάρη και Δώνη κεντρικούς χαφ και τους Μουνιέ και Μπουζούκη πίσω από τον στράικερ Σέχου.

Στο 53΄ο Μπουζούκης απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα απ΄ το δοκάρι, κόρνερ.

Στο 60’ ο Ινσούα έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά αλλά ο Σέχου δεν βρήκε για λίγο τη μπάλα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης μετά από κόρνερ ο Τζανδάρης σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή.

Ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά και τα λάθη κυριάρχησαν, ενώ στο 70’ ο Δώνης έβαλε ακόμα δύο μικρούς τους Εμμανουηλίδη και Αποστολάκη
Με 10 παίκτες το τρίτο γκολ

Στο 74’ ο Ελ Καγιατί βγήκε τετ α τετ με τον Κότσαρη που απέκρουσε τη μπάλα ενώ στο 78’ πήγε να γίνει σύρραξη μεταξύ των παικτών εξαιτίας αρκετών δυνατών μαρκαρισμάτων (ένα εκ των οποίων τραυμάτισε στο γόνατο τον Μουνιέ που έγινε αναγκαστική αλλαγή) αλλά γρήγορα η τάξη επανήλθε.

Στο 87’ και ενόσω ο Παναθηναϊκός έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω του τραυματισμού του Μουνιέ. η Ντεν Χάαγκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Δώνη στη μεσαία γραμμή, βγήκε στην αντεπίθεση και ο  Ζονγκ διαμόρφωσε το 3-1.

Πριν την έναρξη της φιλικής αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από τον πύρινο όλεθρο που έπληξε τη χώρα μας ενώ οι πράσινοι αγωνίστηκαν επίσης με μαύρα περιβραχιόνια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ (Α. Γκροενεντάικ): Τζούινκελς, Μπέουγκελσνταϊκ, Κάνον, Μπέκερ (62’ Νταλιμπάκερ), Ίμερς, Γκόουσενς, Πίνας, Ελ Καγιατί, Πόλεϊ, Φάλκενμπεργκ, Χόουι (70’ Ζανγκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Δώνης): Διούδης (46’ Κότσαρης), Γιόχανσον (70’ Αποστολάκης), Κολοβέτσιος (41’ Θεοχάρης), Μαυρομάτης (46’ Οικονόμου), Κουλιμπαλί (46’ Οικονομόπουλος), Κάτσε (46’ Τζανδάρης), Στάικος (46’ Δώνης), Χατζηθεοδωρίδης (46’ Ινσούα), Χατζηγιοβάνης (46’ Μουνιέ), Μπουζούκης (70’ Εμμανουηλίδης), Ρεγκάκος (46’ Σέχου).

Διαιτητής: Αλαρντ Λίντχουτ (Ολλανδία).

Από: sdna.gr