ΑΕΚ: Πεντάρα με τον... αέρα του Καρέρα!

Με τον Μάσιμο Καρέρα στις εξέδρες του ΟΑΚΑ και τον Νέλσον Ολιβέιρα να κάνει θαύματα στο χορτάρι (χατ-τρικ) η «μεταμορφωμένη» ΑΕΚ διέλυσε τον Πανιώνιο (5-0) και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές

Ο Μάσιμο Καρέρα βρέθηκε στα επίσημα του ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσει το παιχνίδι της καινούριας του ομάδας, ο Νίκος Κωστένογλου από την άλλη κάθισε για τελευταία φορά στον πάγκο της και αυτή η αλλαγή φρουράς συνοδεύτηκε από ένα εύκολο απόγευμα, από σχετικά καλό ποδόσφαιρο και τελικά, από μια πανεύκολη νίκη για την ΑΕΚ επί του Πανιωνίου, την πρώτη μετά από τρία παιχνίδια μακριά από τα τρίποντα.

Είναι χαρακτηριστικό της αναμέτρησης πως τα δυο ημίχρονο κύλησαν στο ίδιο ακριβώς μοτίβο. Δηλαδή με τον Πανιώνιο να μπαίνει επιθετικά, να ξαφνιάζει την ΑΕΚ και τελικά, τους γηπεδούχους να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα για πάνω από μια φορά -ανά ημίχρονο- και να μετατρέπουν σε περίπατο το παιχνίδι πριν αυτό προλάβει να γίνει διακυβευόμενο.

Μάλιστα και στα δυο ημίχρονα, οι πρωταγωνιστές ήταν οι ίδιοι: αφενός ο Μπάρκας που με τις αποκρούσεις του στο 0-0 σταμάτησε τον ενθουσιασμό του Πανιωνίου ενώ το ίδιο έκανε και στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Πανιώνιος μπήκε με φόρα για να μειώσει γρήγορα σε 2-1 και αφετέρου τον Ολιβέιρα που με δυο προσωπικά του γκολ στο πρώτο ημίχρονο έκανε το 2-0 ενώ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που διαμόρφωσε το 3-0.

Στο τελευταίο τέταρτο και ενώ το παιχνίδι είχε πάρει τυπική τροπή, η ΑΕΚ έβαλε άλλα δυο γκολ και εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Ο Βέρντε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 77' πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα -το πρώτο του με την ΑΕΚ- και εν μέσω αποθέωση έκανε το 4-0 ενώ στο 89' ήταν η σειρά του Μάνταλου να χριστεί σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Πηγή: Sdna.gr