Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Λιλ

Με γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λιλ πέτυχε δύσκολη αλλά σπουδαία -όπως εξελίχθηκε το ματς- νίκη με 2-1 επί της Ρεμς στο «Πιερ Μορουά», για την 20η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Ζενέλι στο 36΄, ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου (48΄) με τον Μπαμπά και η πίεσή της δικαιώθηκε στο τέλος, με τον 21χρονο Καναδό να παίρνει το ριμπάουντ, μετά από απόκρουση του Ραϊκοβιτς σε μακρινό σουτ του Τσέκα, και να σκοράρει. Με το σημερινό «τρίποντο» η Λιλ φτάνει τους 42 βαθμούς, όσους έχει και η Παρί Σεν Ζερμέν, με τη Λιόν που παίζει το βράδυ (22:00) με τη Μετς να ακολουθεί στο -2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 20ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1:

Μονπελιέ-Μονακό 2-3

(64΄ Γουαχί, 69΄ Ντελόρ - 24΄ Φόλαντ, 35΄, 61΄πεν. Μπεν Γεντέρ)

Μαρσέιγ-Νιμ 1-2