Η Παρί είχε... Μπαπέ

Με ηγέτη και σκόρερ τον Κιλιάν Μπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μονπελιέ των 10 παικτών από το 19΄ (αποβλήθηκε ο Ελβετός, Ομλίν) να επικρατήσει με 4-0 στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 21ης αγωνιστικής της Ligue 1 και να παραμείνει μόνη στην κορυφή τουλάχιστον για δύο 24ωρα (η Λιλ θα έχει την ευκαιρία να την «πιάσει» στο ρετιρέ εφόσον νικήσει το βράδυ της Κυριακής στην έδρα της Ρεν).

Απόλυτος πρωταγωνιστής των «πρωτευουσιάνων» ήταν ο Μπαπέ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε μία ασίστ, ενώ το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν και οι Νεϊμάρ, Ικάρντι μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο μέρος. Η αποβολή του Ομλίν στοίχισε στην Μονπελιέ, η οποία με παίκτη λιγότερο έμεινε «ζωντανή» για μία ώρα αγώνα, καθώς μέσα σε 4 λεπτά δέχτηκε 3 γκολ και το ματς τελείωσε.