Λυών – Μπορντό 2-1: Κορυφή ξανά με «buzzer-beater»!

Χάρη στο απίθανο γκολ του Ντιμπουά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λυών πήρε γεμάτο το τρίποντο κόντρα στη Μπορντό και σκαρφάλωσε προσωρινά στην κορυφή της Ligue 1.

Όλα έδειχναν δεύτερη σερί γκέλα εντός έδρας. Ωστόσο, ο Λεό Ντιμπουά άλλαξε τελευταία στιγμή το σενάριο. Με ασύλληπτο «κεραυνό» από δύσκολη γωνία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο 26χρονος μπακ χάρισε τη νίκη στη Λυών κόντρα στη Μπορντό (2-1) και την επανέφερε στην κορυφή του Championnat, προσωρινά στο +1 από Παρί Σεν Ζερμέν και Λιλ (ματς λιγότερο).

Ο Τοκό-Εκαμπί επέστρεψε στα γκολ μετά από έναν μήνα και άνοιξε το σκορ στο 32’, αλλά με το γκολ του Σάμουελ Καλού από το 55’ οι Γιρονδίνοι κρατούσαν «αγκαλιά» τον βαθμό. Το «buzzer-beater» του Ντιμπουά, όμως, ήταν που έκρινε την αναμέτρηση.

Πηγή: gazzetta.gr