Νίκη ελπίδας για τη Λιόν

Ο Μέμφις Ντεπάι σημείωσε δύο γκολ, ο Λούκας Πακετά είχε γκολ και ασίστ και η Λιόν επιβλήθηκε με 3-0 της Ανζέ, με συνέπεια να επιστρέψει στη μάχη του τίτλου της Ligue 1.

Η Λιόν μετρούσε 4 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς νίκη και μια πρόκριση στα πέναλτι στο Coupe de France κόντρα στη Ρεντ Σταρ της 3ης τη τάξει κατηγορίας. Ο αγώνας κόντρα στην Ανζέ ήταν το πάτημα για την αντεπίθεση και με το 3-0 του "Γκρουπάμα Στέιντιουμ" για την 32η αγωνιστική της Ligue 1 παρέμεινε στη μάχη του Champions League αλλά και του τίτλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και όταν ο Μέμφις Ντεπάι έκανε το 1-0 στο 21' με το 15ο τέρμα του στη σεζόν, όλα πήραν το δρόμο τους. Ο Λούκας Πακετά διπλασίασε τα τέρματα των "γκον" πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, έχοντας συμμετοχή σε 7ο γκολ (5 γκολ και 2 ασίστ) στα τελευταία 9 παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ ο Καρλ Τοκό Εκαμπί έχασε κάτι που δεν χάνεται στο 2ο ημίχρονο για να "κλειδώσει" τη νίκη. Η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά δεν κινδύνεψε όμως, με συνέπεια οι δύο σκόρερ να συνδυαστούν στο τέλος, με τον Ντεπάι να διαμορφώνει το 3-0.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντιμπουά (59' Ντιμπουά), Μαρσέλο, Ντεναγιέρ, Κορνέ (73' Μπαρντ), Κακρέ, Γκιμαράες (73' Μέντες), Τοκό Εκαμπί, Πακετά, Ντεπάι, Σλιμανί

ΑΝΖΕ: Μπερναρντονί, Μπαμπά, Τραορέ, Πάβλοβιτς, Τομά, Ντουμπιά, Φουλζινί (85' Μπομπισόν), Αμαντού (81' Ουλντ Καλέντ), Καπέλ (59' Μανκανί), Μπαοκέν (60' Ντιονί), Τιούμπ (60' Τσο)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9 Απριλίου

Μετς - Λιλ 0-2 (60' Γιλμάζ, 89' Τσελίκ)

Σάββατο 10 Απριλίου

Στρασμπούρ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (63' Σαΐ - 16' Εμπαπέ, 27' Σαράμπια, 45' Κιν, 79' Παρέδες)

Μονπελιέ - Μαρσέιγ 3-3 (1' Ντελόρ, 47, 90+3' Ντελόρ - 43' Μίλικ, 45+2' Γκέιγ, 71' Περέν)

Κυριακή 11 Απριλίου

Ρεν - Ναντ 1-0 (52' Τεριέ)

Μπρεστ- Νιμ 1-1 (26' Σαρντονέ - 11' Κονέ)

Λανς - Λοριάν 4-1 (16' Κακουτά, 39' Ζαν, 55' Μουινγκά, 88' πέν. Μπανζά - 29' Μόφι)

Νις - Ρεμς 0-0

Σεντ Ετιέν - Μπορντό 4-1 (19' πέν., 23, 71' πέν. Καζρί, 81' Γιουσούφ - 9' πέν. Χουάνγκ)

Μονακό - Ντιζόν 3-0 (49' Γιόβετιτς, 63', 89' πέν. Μπεν Γουεντέρ)

Λιόν - Ανζέ 3-0 (21', 83' Ντεπάι, 41' Πακετά)