Πέρασε από τη Λανς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση η Μαρσέιγ!

Η Μαρσέιγ έδωσε συνέχεια στην ανοδική της πορείας, φεύγοντας με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα της Λάνς (0-2), στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Στο 29', ο Γκέρσον προειδοποίησε για τους φιλοξενούμενους με το σουτ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παγιέτ άνοιξε το σκορ από το σημείο της άσπρης βούλας, με τον Μπακαμπού να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 77ο λεπτό με όμορφη πλασέ.

Τρίποντο με το οποίο το σύνολο του Χόρχε Σαμπάολι ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Ligue 1 και τους 40 βαθμούς, αφήνοντας τη Νις στην τρίτη θέση και τους 39 πόντους.

Νωρίτερα, η Μπρεστ πανηγύρισε σπουδαία νίκη επικρατώντας εντός έδρας 2-0 της πρωταθλήτριας Λιλ, χάρη στο αυτογκόλ των Ντζαλό (3') και το τέρμα του Μουνιέ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.