Ανέβηκε δεύτερη η Μπρεστ - Απέδρασε από την έδρα της Κλερμόν η Ναντ

Μετά το «στραβοπάτημα» της Μονακό, στο «Σταντ ντε Μουστουάρ» (2-2 με τη Λοριάν), η Μπρεστ ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 10 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους Μονεγάσκους, χάρη στην εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Ρεμς, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Ρεμς προηγήθηκε με τον Ρίτσαρντσον στο 19ο λεπτό, αλλά Καμαρά (50΄) και Λεές-Μελού (56΄) έδωσαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους.

Ισόπαλες 2-2 αναδείχτηκαν οι Στρασμπούρ και Μονπελιέ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 35ο λεπτό με τον Καζρί και να κάνουν το 2-0, 5 λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Νορντίν. Όμως, το αυτογκόλ του Λεκόμτ στο 63ο λεπτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει η Στρασμπούρ, για να δώσει τον έναν βαθμό στους γηπεδούχους ο Μοτιμπά στο 69ο λεπτό.

Με γκολ του Σιμόν, η Ναντ «δραπέτευσε» με 1-0 από την έδρα της Κλερμόν, ενώ ο Σαράτσεβιτς από το σημείο του πέναλτι δεν βρήκε δίχτυα στο 48ο λεπτό για την Κλερμόν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

Παρί Σεν Ζερμέν-Νις         2-3 (29΄, 87΄ Μπαπέ - 21΄, 69΄ Μοφί, 53΄ Λαμπόρντ) Ρεν-Λιλ                     2-2 (73΄ Ασινιόν, 88΄ Σαλάχ - 32΄ Γιορό, 61΄ Ντιακιτέ) Λανς-Μετς                   0-1 (37΄ Ασόρο) Λοριάν-Μονακό               2-2               (2΄ Τόσιν, +8' Φεβρ - 17΄ Γκολόβιν, 69΄  Μπάλογκουν, 90') Ρεμς-Μπρεστ                 1-2 (19΄ Ρίτσαρντσον - 50΄ Καμαρά, 56΄ Λεές-Μελού)  Στρασμπούρ-Μονπελιέ         2-2 (63΄ αυτ. Λεκόμτ, 69΄ Μοτιμπά - 35΄ Καζρί, 40΄ Νορντίν) Κλερμόν-Ναντ                0-1 (48΄ Σιμόν) Μαρσέιγ-Τουλούζ            17/09 Λιόν-Χάβρη                 17/09