Διπλό στις καθυστερήσεις για τη Μονακό και συνεχίζει δυναμικά για Τσάμπιονς Λιγκ

Η Μονακό πέρασε από την έδρα της Λανς και συνεχίζει τη μάχη της για την έξοδο στους ομίλους του Champions League της νέας περιόδου. Ο Μιναμίνο ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Άντι Χούτερ.

Η Μονακό επέστρεψε στις νίκες στη Ligue 1, επικρατώντας 3-2 της Λανς στην έδρα της και συνεχίζει δυναμικά στη μάχη της κορυφής για ένα εισιτήριο στους ομίλους του Champions League της νέας χρονιάς.

Οι Μονεγάσκοι έφυγαν με το διπλό χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε ο Τακουμί Μιναμίνο στο 30ο λεπτό και το τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις (90+2') που έδωσε και τη νίκη στο τέλος. Ο Μπαλογκάν άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό για τη Μονακό και η Λανς μείωσε με τον Γουαχί στο 31' και ισοφάρισε με τον Σαΐντ στο 77ο λεπτό.

Η Μονακό με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 41 βαθμούς ενώ η Λανς είναι στην έκτη θέση με 36 βαθμούς και προσωρινά παραμένει σε τροχιά Ευρώπης.

Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής

• Λοριάν - Ναντ 0-1 (49' Καστελέτο)
  • Στρασμπούρ - Μπρεστ 0-3 (Καμαρά 33', 40', 58' πεν.)
  • Λανς - Μονακό 2-3 (31' Γουαχί, 77' Σαίντ - 19' Μπαλογκάν, 30', 90+2' Μιναμίνο)
  • 25/02 16:00 Χάβρη - Ρεμς
  • 25/02 16:00 Νις - Κλερμόν
  • 25/02 16:00 Τουλούζ - Λιλ
  • 25/02 18:05 Παρί - Ρεν
  • 25/02 21:45 Μαρσέιγ - Μονπελιέ

Πηγή: Sport24.gr