Με το «δεξί» και η Λειψία

Με άνετη επικράτηση επί της δυνατής Μάιντς ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Μπουντεσλίγκα η Λειψία. Μετά τις εύκολες νίκες της Μπάγερν και της Ντόρτμουντ, οι Σάξωνες ακολούθησαν κι επιβλήθηκαν της αντιπάλου τους με 3-1 μπροστά σε 8.500 θεατές.

Ουσιαστικά η ομάδα του Γιούλιαν Νάιγκελσμαν τελείωσε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 2-0 σκοράροντας δις σε ένα πεντάλεπτο, αρχικά με πέναλτι (το έκανε ο Μπαρέιρο στον Όλμο) του Εμίλ Φόρσμπεργκ στο 17΄ και ύστερα με τον Γιουσούφ Πόουλσεν στο 21΄.

Ο Ζαν-Φιλίπ Ματετά ξανάβαλε πρόσκαιρα στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους μειώνοντας στο 48΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Αμαντού Χαϊνταρά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.