Ξέσπασε στο δεύτερο μέρος και καθάρισε το ντέρμπι

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Ντόρτμουντ στο ντέρμπι με την Σάλκε

Η Σάλκε προέβαλε αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο στην Ντόρτμουντ, με τους κιτρινόμαυρους να είναι σαρωτικοί στο δεύτερο και να πανηγυρίζουν μία άνετη νίκη με 3-0 στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ

Μετά από τις νίκες της Λειψίας και της Μπάγερν, το μπαλάκι πετάχτηκε στο γήπεδο της Ντόρτμουντ και το άγχος ήταν κάτι παραπάνω από φανερό στις προσπάθειες των παικτών του Λουσιέν Φαβρ στο πρώτο ημίχρονο του τοπικού ντέρμπι με την Σάλκε.

Όλα όμως άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους κιτρινόμαυρους να κλείνουν τους βασιλικούς μπλε στα καρέ τους και να τους σφυροκοπούν για να φτάσουν στην επίτευξη τριών γκολ. Ο Ακαντζί έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 55' και έξι λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0 με ονειρεμένο σκαφτέ πλασέ του Χάαλαντ, με τον Νορβηγό να φτάνει έτσι τα 5 γκολ στη φετινή Bundesliga.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Χούμελς που σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την Ντόρτμουν να πιάνει έτσι στη 2η θέση την Μπάγερν (είναι αμφότερες στο -1 από την πρωτοπόρο Λειψία) και την Σάλκε να μένει στην προτελευταία θέση με 1 βαθμό και 19 γκολ ήδη στο παθητικό της μετά από 5 αγωνιστικές.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Στουτγκάρδη - Κολωνία 1-1 (1' Μανγκαλά /23 πεν. Άντερσον)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Μπάγερν Μονάχου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-0 (10', 26', 30' Λεβαντόβσκι, 72' Σανέ, 90' Μουσιάλα)

Μάιντς - Γκλάντμπαχ 2-3 (23', 36' Ματετά / 15' Στιντλ, 76' Χόφμαν, 83' Γκίντερ)

Λειψία - Χέρτα 2-1 (11' Ουπαμεκάνο, 77' Σάμπιτζερ / 8' Κόρδοβα)

Ουνιόν Βερολίνου - Φράιμπουργκ 1-1 (36' Άντριτς / 34' Γκρίφο)

Ντόρτμουντ - Σάλκε 3-0 (55' Ακαντζί, 61' Χάαλαντ, 78' Χούμελς)