Νικήτρια η Λεβερκούζεν στο «θρίλερ» με Γκλάντμπαχ

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν αναδείχθηκε νικήτρια στο δεύτερο πιο σημαντικό παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, καθώς μία ημέρα μετά το Klassiker νίκησε στην «Bay Arena» με 4-3 την Γκλάντμπαχ και έφτασε στην τρίτη θέση την Ντόρτμουντ, ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Τα «πουλάρια» προηγήθηκαν δύο φορές με τον Στιντλ, οι «ασπιρίνες» απάντησαν άλλες τόσες με τον Αλάριο (όλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο) και πήραν «αέρα» δυο γκολ με τους Μπέιλι κα Μπαουγκάρτλινγκερ, πριν μειώσει στις καθυστερήσεις ο Λαζάρο.

Νωρίτερα, με τον Κάστεελς να αποκρούει πέναλτι του Νταμπούρ στις καθυστερήσεις, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 2-1 της Χοφενχάιμ για την 7η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση. Ο Στέφεν μόλις στο 5ο λεπτό και ο Βέγκχορστ στο 26΄ πέτυχαν τα γκολ των «λύκων», που έχασαν και πέναλτι με τον Βέγκχορστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 87΄ με τον Ανταμιάν, αλλά στο φινάλε έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να «κλέψουν» το βαθμό της ισοπαλίας.