Ισοπαλία... στα πέναλτι για Χόφενχαϊμ και Σάλκε (video)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη Χόφενχαϊμ και τη Σάλκε για τη 13 αγωνιστική της Bundesliga. Οι δύο ομάδες προέρχονταν αμφότερες από ήττες στα παιχνίδια τους στο Champions League μεσοβδόμαδα και τελικά καμία τους δεν κατάφερε να νικήσει ούτε στο γερμανικό πρωτάθλημα. Η γηπεδούχος ανέβηκε στην 6η θέση με 21 βαθμούς, ενώ η φιλοξενούμενη στην 11η με 14 πόντους.

Η Χόφενχαϊμ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και στο 7ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Ζούμπερ σταμάτησε στο δοκάρι. Με το πέρασμα της ώρας οι «βασιλικοί μπλε» ισορρόπησαν το παιχνίδι με το παιχνίδι να παραμένει ισόπαλο στο ημίχρονο.

Τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο μέρος. Στο 59' ο Οτσίπκα υπέπεσε σε χέρι μέσα στην περιοχή της Σάλκε και οδ διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, απ' όπου ευστόχησε ο Κράμαριτς. Ωστόσο, το προβάδισμα των γηπεδούχων δεν κράτησε ούτε ένα τέταρτο, αφού στο 72' ήταν η σειρά τους να υποπέσουν σε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπενταλέμπ κάνοντας το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς στις καθυστερήσεις ο Τζοέλιντον δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον Φάρμαν.