Κίτρινο το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ

Ένα από τα πιο κλασικά ντέρμπι του γερμανικού ποδοσφαίρου είναι αυτό ανάμεσα στη Σάλκε και την Ντόρτμουντ, το λεγόμενο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ. Η πρωτοπόρος Ντόρτμουν παρότι φαβορί, τα βρήκε σκούρα απέναντι στους «βασιλικούς μπλε», όμως τελικά έφτασε στη νίκη με 2-1. Έτσι, διατηρήθηκε στο +9 από την Μπάγερν, που προς το παρόν την ακολουθεί στη δεύτερη θέση.

Η Ντόρτμουντ ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ από πολύ νωρίς. Στο 7ο λεπτό ο Ρόις εκτέλεσε με ακρίβεια ένα φάουλ και βρήκε το κεφάλι του Ντιλέινι, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Ντόρτμουντ είχε αρκετές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, όμως κι η Σάλκε απείλησε σε μία, δύο περιπτώσεις.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ δεν ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά και το πλήρωσε. Στο 59' ο Ρόις υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στο Χαρίτ και ο Καλιγιούρι ανέλαβε την εκτέλεση ευστοχώντας. Εντούτοις, η πρωτοπόρος της Bundesliga δεν το έβαλε κάτω και πήρε ξανά προβάδισμα στο 74ο λεπτό. Ο Σάντσο έπαιξε το ένα-δύο με τον Γκερέιρο, έτρεξε στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Φάρμαν για να γράψει το 2-1. Η Ντόρτμουντ κατάφερε να διαφυλάξει το σκορ αυτό και μάλιστα είχε κι ευκαιρία για τρίτο τέρμα στο 85', αλλά το σουτ του Γκερέιρο σταμάτησε στο δοκάρι.