Στο +4 με χατ-τρικ Λεβαντόφσκι

Η Μπάγερν Μονάχου επιβεβαίωσε άνετα τα προγνωστικά και επικράτησε, στην έδρα της, με 4-0 της Στουτγκάρδης, στο πλαίσιο της 26ης ημέρας του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο Κώστας Μαυροπάνος, που αγωνίστηκε βασικός, και η υπόλοιπη άμυνα των φιλοξενούμενων «δεινοπάθησε» από τον φοβερό και τρομερό Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι πρωταθλητές Ευρώπης έφθασαν εύκολα στη νίκη, μολονότι ουσιαστικά αγωνίστηκαν σχεδόν σε όλο το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο 12ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντέιβις!

Από εκεί και πέρα η Αϊντραχτ, με πρωταγωνιστή ξανά τον Αντρέ Σίλβα, που πέτυχε άλλα δύο γκολ, επικράτησε με 5-2 της Ουνιόν Βερολίνου, ενώ η Ντόρτμουντ σώθηκε χάρη στον Ερλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, με το δεύτερο στο 90ό λεπτό για να ισοφαρίσει στην Κολωνία την τοπική ομάδα στο τελικό 2-2.

Τέλος η Βόλφσμπουργκ νίκησε στη Βρέμη με 2-1 και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Λειψία                 0-1