Πρόκριση-θρίλερ της Λειψίας στον τελικό του κυπέλλου

Mε τον Φόρσμπεργκ να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, η Λειψία πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, επικρατώντας με 2-1 της Βέρντερ Βρέμης.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Βέρντερ είχε δοκάρι, με τον Σάρτζεντ στο 30’, ενώ στο 43΄, το πέναλτι που της καταλογίστηκε αρχικά, ακυρώθηκε μέσω VAR. Στο δεύτερο μέρος, δεν υπήρχαν μεγάλες φάσεις και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ό,τι δεν έγινε στο 90λεπτο, έγινε μαζεμένα στο έξτρα 30λεπτο, με τον Χουάνγκ Χι να ανοίγει το σκορ για τη Λειψία στο 93’. Η Βέρντερ αντέδρασε όμως και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ισοφάρισε με τον Μπίτενκουρτ.

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ο Φόρσμπεργκ, με κοντινή προβολή, έκανε το 2-1 και έστειλε την ομάδα του στον τελικό, με μία εκ των Ντόρτμουντ-Χολστάιν Κίελ, που παίζουν σήμερα μεταξύ τους.