Ήττα της Αϊντραχτ πριν τον Ολυμπιακό, κορυφή η Ντόρτμουντ

Από τα... ψηλά στα χαμηλά η Αϊντραχτ, λίγες ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο του Europa League. Στο τελευταίο της παιχνίδι πριν τη διακοπή, η ομάδα της Φρανκφούρτης είχε κάνει τη μεγάλη έκπληξη, νικώντας στο Μόναχο τη Μπάγερν, σήμερα όμως γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Χέρτα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga, και έμεινε στα... ρηχά της βαθμολογίας. Η κεφαλιά του Ρίχτερ μόλις στο 7ο λεπτό υποχρέωσε τους γηπεδούχους να κυνηγούν από την αρχή στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρουν να ανταποδώσουν. Η Χέρτα ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και στο 63΄ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Εκέλενκαμπ, για να μειώσει στο 78΄ ο Πασιέντσια, με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον τερματοφύλακα Σβόλοβ.

Ο Όλιβερ Γκλάσνερ παρέταξε τους Τραπ, Χιντερέγκερ, Χασέμπε, Εντικά, Γιάκιτς (69΄ Πασιέντσια), Σόου, Τσάντλερ (46΄ Τουρέ), Χάουγκε, Κόστιτς, Λίντστρεμ (46΄ Καμάντα), Λάμερς (60΄ Μπορέ)

Η Ντόρτμουντ νίκησε 3-1 τη Μάιντς και ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση, εν αναμονή του αυριανού (17/10) ντέρμπι κορυφής, ανάμεσα στην Λεβερκούζεν και τη Μπάγερν. Ο Ρόις άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και ο επανακάμψας από τραυματισμό Χάαλαντ σκόραρε δις για να «σφραγίσει» τη νίκη των Βεστφαλών. Σε επαφή με τις πρώτες θέσεις παραμένει η Φράιμπουργκ, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λειψία, ενώ αντίθετα η Βόλφσμπουργκ (που είχε ξεκινήσει με «4 στα 4») έχασε κι άλλο έδαφος, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την Ουνιόν στο Βερολίνο. Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων η Μπόχουμ, με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο βασικό και τον Κώστα Σταφυλίδη να μπαίνει αλλαγή στο φινάλε (88΄), επικράτησε 1-0 της Γκρόιτερ Φιρτ, η οποία έμεινε ουραγός με μόλις ένα βαθμό σε οκτώ παιχνίδια.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga:

Χοφενχάιμ-Κολωνία                        5-0

(31΄, 49΄ Μπεμπού, 51΄ Μπάουμγκαρντνερ, 74΄ Γκάιγκερ, 87΄ Πος)

Ντόρτμουντ-Μάιντς                        3-1

(3΄ Ρόις, 54΄πεν., 90+4΄ Χάαλαντ - 87΄ Μπούρκαρτ)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου    1-2