Πρόκριση με Αζάρ για Ντόρτμουντ

Η Ίνγκολσταντ αποδείχθηκε σκληρό καρύδι στην Βεστφαλία, όμως δύο γκολ του Θοργκάν Αζάρ στο τέλος έστειλαν την Ντόρτμουντ στους 16 του γερμανικού κυπέλλου.

Η κάτοχος του γερμανικού κυπέλλου Μπορούσια Ντόρτμουντ χρειάστηκε να ιδρώσει για να περάσει το εμπόδιο της ταπεινής Ίνγκολσταντ και να προκριθεί στους 16 του θεσμού. Παρότι σε όλο το ματς τα ποσοστά κατοχής ξεπερνούσαν το 80% για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε, εντούτοις μέχρι το 72ο λεπτό το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Η είσοδος στο παιχνίδι των Ρόις και Αζάρ αποδείχθηκε καθοριστική, με τον Βέλγο να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τν μπάλα (72’, 1-0), να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ εννιά λεπτά αργότερα (πιθανώς από θέση οφσάιντ, όμως δεν υπήρχε VAR) με την Μπορούσια να επικρατεί με 2-0 και να σφραγίζει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πηγή: sdna.gr