Bundesliga: Έπιασε κορυφή η Φράιμπουργκ

Στην πρώτη θέση της Bundesliga, μαζί με την Ουνιόν Βερολίνου, ανέβηκε η Φράιμπουργκ, μετά τη νίκη της επί της Μάιντς με 2-1 για την 8η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 7ο όμιλο του Europa League προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Γκρέγκοριτς (3΄) και Κίερεχ (37΄), ενώ ο Μαρτίν με τέρμα στο 52΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για την Μάιντς.

Η σύνθεση της Φράιμπουργκ: Φλέκεν, Γκούντερ, Λίενχαρτ, Γκίντερ, Σιλντιγιά, Χόφλερ, Εγκενσταϊν, Γκρίφο (84΄ Βάισοπτ), Κίερεχ (69΄ Ζεονγκ Γου-Γεονγκ), Ντοάν (69΄ Σάντε), Γκρέγκοριτς (84΄ Πέτερσεν)

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Ουνιόν Βερολίνου, καθώς έχασε στην Φρανκφούρτη από την Αϊντραχτ με 2-0, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 69΄, λόγω αποβολής του Κολό Μουανί με δεύτερη κίτρινη.

Σημαντικές νίκες με το ίδιο σκορ (3-2) σημείωσαν Κολωνία και Βόλφσμπουργκ απέναντι σε Ντόρτμουντ και Στουτγκάρδη αντίστοιχα. Για την Στουτγκάρδη, ο Ντίνος Μαυροπάνος χρίσθηκε σκόρερ, καθώς σημείωσε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τέλος, πολύ εύκολο απόγευμα είχε η Λειψία, που επικράτησε με 4-0 της Μπόχουμ, χάρη σε δύο τέρματα του Βέρνερ και άλλα δύο του Ενκουκού. Με την Μπόχουμ δεν ήταν στην αποστολή ο Κώστας Σταφυλίδης (μυϊκός τραυματισμός) ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος ήταν στον πάγκο αλλά δεν έπαιξε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Bundesliga έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 4-0

Λειψία-Μπόχουμ 4-0

Φράιμπουργκ-Μάιντς 2-1

Κολωνία-Ντόρτμουντ 3-2

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ουνιόν Βερολίνου 2-0

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 3-2