Η Ντόρτμουντ έβαλε το... λεωφορείο και φρέναρε την Λεβερκούζεν!

Παίζοντας πίσω από την μπάλα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς, η Ντόρτμουντ «έκλεψε την ισοπαλία από την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Κατέβηκε στο γήπεδο με το δόγμα ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και στο τέλος επιβραβεύτηκε με έναν βαθμό. Η Ντόρτμουντ κατέβηκε με φουλ αμυντικούς προσανατολισμούς στην Μπάι Αρένα, ευτύχησε την προηγηθεί στην πρώτη κατεβασιά της με τον Ριέρσον (5’) και από εκεί κι έπειτα άρχισε το κατενάτσιο.

Το υπέροχο γκολ του Βιρτς στο τέλος του πρώτου μέρους ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ, με την Μπάγερ Λεβερκούζεν να πολιορκεί επί 90 λεπτά την εστία των Βεστφαλών που γλίτωσαν σε πολλές περιπτώσεις από βέβαιες παραβιάσεις, με τα κόρνερ να είναι 15-1 και οι τελικές 24-5!

Με τον Έλληνα ομογενή Αντώνη Παπαδόπουλο να μπαίνει στο 64ο λεπτό αντί του τραυματία Σλότερμπεκ, η Ντόρτμουντ άλλαξε για 79 λεπτά, όταν μετά από υπέροχο συνδυασμό ο Μπονιφάς μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

Το 1-1 έμεινε ως το τέλος (με τον Φίλκρουγκ να χάνει στο 94’ την ευκαιρία για την απόλυτη κλοπή) -στην δεύτερη φετινή απώλεια της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο, που ενδέχεται να έχει συγκάτοικο στην κορυφή την Μπάγερν Μονάχου, σε περίπτωση που οι Βαυαροί κερδίσουν το ένα παιχνίδι λιγότερο που έχουν.

Πηγή: sdna.gr