Φοβερός Σικ, πέτυχε χατ τρικ και κράτησε την απόσταση της Λεβερκούζεν απ' την Μπάγερν!

Η Λεβερκούζεν ήταν το απόλυτο αφεντικό απέναντι στη φορμαρισμένη Μπόχουμ και με το 4-0 για τη 16η αγωνιστική της Bundesliga παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τον ανταγωνισμό του τίτλου.

Ο Τσάμπι Αλόνσο εμπιστεύτηκε για μία σπάνια φορά τον Πάτρικ Σικ στο βασικό σχήμα κι αυτός τον δικαίωσε, αφού σημείωσε χατ τρικ στο 1ο μέρος. Ο Τσέχος επιθετικός άφησε πίσω του τα πολλά προβλήματα τραυματισμών και έκανε σεφτε στα γκολ της σεζόν στο 30' με εκτέλεση πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους έμοιαζε να "κλειδώνει" τη νίκη.

Η Λεβερκούζεν δεν επαναπαύτηκε, δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες και όταν ο ήρωάς της αποσύρθηκε για να γνωρίσει τη δόξα, ο αντικαταστάτης της ομάδας και φετινός ηγέτης της επίθεσης, Βίκτορ Μπόνιφεϊς, χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να χριστεί σκόρερ κι αυτός για 10η φορά στη σεζόν.

Η Μπάγερν άφησε πίσω της τη συντριβή από την Άιντραχτ κι άρχισε να χτίζει σερί σημαντικών νικών, τόσο εντός όσο κι εκτός των συνόρων. Τελευταία επιτυχία το 2-1 στο Βόλφσμπουργκ που την κρατά σε κοντινή απόσταση με την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, έχοντας κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζαμάλ Μουσιάλα και στο 43' ο Χάρι Κέιν πέτυχε το 21ο τέρμα του στην κατηγορία. Το πανέμορφο σουτ του Άγγλου επιθετικού αποδείχθηκε κομβικό, αφού στις καθυστερήσεις ο Μαξιμίλιαν Άρνολντ μείωσε για τους "λύκους". Στο 2ο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την μπάλα και απέτρεψαν τη δημιουργία κινδύνων από πλευράς γηπεδούχων και το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Η Στουτγκάρδη συνήλθε από την ήττα με κάτω τα χέρια από τους Βαυαρούς προ ημερών και ξέσπασε στην Άουγκσμπουργκ με 3-0. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο, με τους Σουηβούς να δημιουργούν κινδύνους χωρίς να δέχονται. Ο Ντενίζ Ουντάβ άνοιξε το σκορ στο 18' και ο Σερού Γκιρασί επέστρεψε στα γκολ, πετυχαίνοντας το 17ο της σεζόν (από πάσα του παρτενέρ του στην επίθεση). Το σκορ διαμόρφωσε ο Κρις Φίριχ στο 2ο μέρος, με τη Στουτγκάρδη να διατηρείται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

• Βέρντερ - Λειψία 1-1 (75' Τζίμα - 47' Οπέντα)
  • Ντόρτμουντ - Μάιντς 1-1 (29' Μπραντ - 43' Φαν ντε Μπεργκ)
  • Χόφενχαϊμ - Ντάρμστατ 3-3 (14' πεν. Κράμαριτς, 28', 66' Μπέμπου - 23' Πφάιφερ, 57', 86' Σκάρκε)
  • Ουνιόν - Κολωνία 2-0 (55' Χόλερμπαχ, 78' Φοφανά)
  • Άιντραχτ - Γκλάντμπαχ 2-1 (90+2' Μπούτα, 90+8' Κοχ / 27' Βέμπερ)
  • Χάιντενχαϊμ - Φράιμπουργκ 3-2 (52' Ντινκτσί, 84' Κλάιντινστ, 90+3' αυτ. Γκίντερ / 7', 64' πέν. Χέλερ)
  • Στουτγκάρδη - Άουγκσμπουργκ 1-0 (18' Ουντάβ)
  • Λεβερκούζεν - Μπόχουμ 4-0 (30' πέν., 32', 45+1' Σικ, 69' Μπόνιφεϊς)
  • Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν 1-2 (45+1' Άρνολντ / 33' Μουσιάλα, 43' Κέιν)

Πηγή: sport24.gr