Μπήκε και άλλαξε όλη την Ντόρτμουντ ο φοβερός ο Γκίντενς

Μπήκε με αλλαγή για το τελευταίο ημίωρο και πρόσφερε απλόχερα τη νίκη. Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε 2-0 της Άιντραχτ στην έναρξη της Bundesliga, με τον Γκίντενς να χαρίζει το θετικό ξεκίνημα στον Σαχίν.

Διόλου εύκολα μεν, τα κατάφερε δε.

Ο Γκίντενς έκανε όλη τη διαφορά για την Μπορούσια Ντόρτμουντ στην έναρξη της Bundesliga και με δυο δικά του τέρματα - αμέσως μετά από μεγάλες χαμένες ευκαιρίες της Άιντραχτ - διαμορφώθηκε το 2-0 στο Signal Iduna Park.

Η ομάδα του Νούρι Σαχίν έπρεπε να κάνει αρκετή δουλειά για να φέρει το παιχνίδι στο δικό της έλεγχο και στα δικά της μέτρα. Η Άιντραχτ μπορεί να ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίωρο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δημιούργησε και τρομερά επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Κόμπελ. Από την άλλη, οι Βεστφαλοί είχαν ανούσια κατοχή όταν κατάφεραν να κρατήσουν την μπάλα και έμειναν να παραπονιούνται για ένα χέρι που έγινε στην περιοχή των «αετών», αν και το ριπλέι δικαιώνει το ρέφερι και τον VAR για την απόφαση να συνεχιστεί το ματς δίχως πέναλτι.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος αναφορικά με το μοίρασμα του παιχνιδιού. Η Ντόρτμουντ είχε την επιθυμία να δημιουργήσει, δίχως όμως να το πετυχαίνει με τον τρόπο που θα την οδηγούσε σε κάποιο γκολ. Και η Άιντραχτ είχε τις δικές της πιο αραιές επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ. Στο 71’ ο Χαϊμπί ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή κατάφερε να στείλει ψηλά την μπάλα αστοχώντας εξ επαφής και η Ντόρτμουντ το τιμώρησε αυτό! Ο Γκίτενς που είχε μπει στο ματς στο 59ο λεπτό, σκόραρε στο 72’ με απίθανο διαγώνιο σουτ με το δεξί για το 1-0. Ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις και ξανά έπειτα από καλή στιγμή των αντιπάλων, κατάφερε να ολοκληρώσει άψογα μια γρήγορη επίθεση και να πλασάρει για το τελικό 2-0 στο 90' + 3'.