Λεβερκούζεν - Λειψία 2-3: Πρώτη ήττα για τους πρωταθλητές μετά από 35 αγώνες

Η Λειψία έκανε τρομερή ανατροπή στην έδρα της πρωταθλήτριας Λεβερκούζεν, γύρισε από το 2-0 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λοίς Οπεντά που πέτυχε δύο γκολ.

Κι όμως χάνει. Η Λεβερκούζεν υπέστη ήττα σοκ από την Λειψία, με τον τρόπο μάλιστα που η ίδια το κάνει στους αντιπάλους της, δηλαδή με ανατροπή.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα τέρματα των Φρίμπονγκ και Γκριμάλντο σε διάστημα οκτώ λεπτών, 38' και 45', για να μειώσει ο Καμπλ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου σε 2-1.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Λοίς Οπεντά πήρε το "όπλο" του και φιλοδώρησε με δύο γκολ την εστία της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο για το 2-3 και το σπάσιμο του ιστορικού αήττητου σερί των 35 αήττητων αγώνων στην Bundesliga.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Ουνιόν Βερολίνου -Ζανκτ Πάουλι 1-0 (34' Χόλερμπαχ)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ 3-1 (24' Εκιτίκε, 33' Λάρσον, 56' Μαρμούς - 54' Κράμαριτς)
  • Βέρντερ Βρέμης - Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-0
  • Μπόχουμ - Γκλάντμπαχ 0-2 (66' Κλάιντινστ, 78' Ονορά)
  • Στουτγκάρδη - Μάιντζ 3-3 (8' Μιγιό, 15' Λέβελινγκ, 88' (αυτ.) Ζέντνερ - 43' (πεν.) Αμίρι, 61' Μπούρκαρντ, 90+4' Λάιτς)
  • Χόλσταϊν Κίελ - Βόλφσμπουργκ 0-2 (27' Άρνολντ, 30' Μπόρναου)
  • Μπάγερ Λεβερκούζεν - Λειψία 2-3 (38' Φρίμπονγκ, 45' Γκριμάλντο - 45+7' Καμπλ, 57', 80' Οπεντά)
  • 01.09 16:30 Χάιντενχαϊμ - Άουγκσμπουργκ
  • 01.09 18:30 Μπάγερν Μονάχου - Φράιμπουργκ

Πηγή: sport24.gr