Ασίστ ο Γιαννούλης, ήττα για την Άουγκσμπουργκ!

Η Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη ηττήθηκε 2-3 από τη Μάιντς, που έμεινε με 10 παίκτες από το 35', για την 4η αγωνιστική της Bundesliga. Ασίστ ο Έλληνας διεθνής.

Η Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς το σκορ κόντρα στη Μάιντς, η οποία έφυγε με το διπλό 2-3 στην 4η αγωνιστική της Bundesliga, παρότι βρέθηκε με 10 παίκτες από το 35'. Η Άουγκσμπουργκ έχασε κι εκείνη το αριθμητικό της πλεονέκτημα στο 70'.

Ο Έλληνας διεθνής ξεκίνησε βασικός και μοίρασε ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο ματς και μάλιστα μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο γκολ με τους Σιέμπ και Μπούρκαρτ στο 13' και 15', παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν 10 λεπτά μετά, με τον Σλότερμπεκ να μειώνει σε 1-2 και να βάζει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του.

Στο 35' η Μάιντς έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Αμίρι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αν και η Άουγκσμπουργκ αγωνιζόταν έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα στην έναρξη του δεύτερου μέρους δέχθηκε και τρίτο γκολ, με τον Μπούρκαρτ να βρίσκει ξανά τον δρόμο για τα δίχτυα στο 49'.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης βοήθησε στη συνέχεια την ομάδα του να μειώσει, κάνοντας σέντρα από αριστερά, πάρε βάλε στον Εσέντε, ο οποίος με κεφαλιά μείωσε σε 2-3 στο 57'.

Το ματς στο 70ο λεπτό ήρθε στα ίσια όσον φορά το αριθμητικό σκέλος, με την Άουγκσμπουργκ να μένει κι εκείνη με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Εσάντ.